Aydın’da gıda firmalarına 51 bin TL para cezası kesildi

0
822
kırmızı et

Aydın’da yürütülen gıda güvenliği denetimleri kapsamında geçtiğimiz Mart ayında 6 gıda firmasına 51 bin 606 TL para cezası kesildiği belirtildi.

Aydın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce Mart ayı içerisinde de gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerleri denetimlerine yoğun şekilde devam edildi. Aydın’da toplam bin 142 adet gıda üretim yeri ve 8 bin 564 adet gıda satış ve toplu tüketim yeri faaliyette bulunuyor.

Mart ayında gıda üretim yerlerine toplam 165 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise 624 adet denetim gerçekleştirildi. Denetim İzleme Programı, Kalıntı İzleme Programı, Yıllık Denetim Programı, şikayet ve zehirlenmeye istinaden gıda üretim yerlerinden toplam 26 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinden ise toplam 45 adet numune alındı.

Gıda üretim yerlerinde yapılan denetim ve kontroller sonucu alınan numunelerde mevzuata uygun olmayan 4 adet işletmeye toplam 46 bin 496 TL idari para cezası kesildi. Gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde yapılan denetim ve kontroller sonucunda ise mevzuata uygun olmayan 1 adet işyerine 2 bin 560 TL idari para cezası uygulandı.

Alo Gıda 174 hattına, Mart ayı içerisinde gıda satış yeri ile ilgili 39 adet, toplu tüketim yeri ile ilgili 2 adet, gıda üretim yeri ile ilgili 16 adet olmak üzere toplam 67 adet şikayet geldi. Şikayetlere istinaden 1 adet toplu tüketim yerine 2 bin 560 TL idari para cezası uygulandı.

Mart ayı gıda güvenliği denetimleriyle ilgili olarak Aydın Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Yapılan denetim ve alınan numunelere ait bilgiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi’ne kaydedilmektedir. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak, tüketicilerimizin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetlerimiz, Gıda Kontrolör ve yardımcılarının oluşturduğu 124 kişilik denetim ekibiyle 24 saat kesintisiz bir şekilde devam etmektedir” denildi.

Kaynak: http://www.aydinpost.com/

Bir Cevap Yazın