Aydın’da Palmiye Ölümleri Devam Ediyor

0
904
Aydın’da Palmiye Ölümleri Devam Ediyor

Aydın’ın Didim ilçesinde palmiye ağaçlarının ölümüne neden olan Kırmızı Palmiye Böceğine karşı tuzaklama yöntemiyle mücadele devam ediyor.

Didim Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Efe, kışı palmiye ağaçların gövde kabukları altında dinlenerek geçiren kırmızı palmiye böceği baharın havaların sınması ile aktif hale geçtiğini ve özellikle Aydın’ın sahil bölgelerinde zarar vermeye başladığını belirtti.

İlçede kırmızı palmiye böceği zararlısı tarafından zarar görerek kuruyan palmiyelerin olduğunu belirten Efe, dünyada kırmızı palmiye böceği ile savaşma şeklinin tuzaklama yöntemi olduğunu söyledi.

Efe, feromon tuzakları Didim Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne ait mühendislerince 15 ‘er günlük aralıklarla takip edilerek zararlı popülasyonu tespit edildiğini ve ilçe sınırlarının değişik yerlerinde bulunan bu tuzaklara giren böcek durumunun yanında erkek böceklerin yakalanması sağlanarak böceğin üreme durumunun düşürülmeye çalışıldığını kaydetti.

Zarara uğramış palmiyelerin ortamdan uzaklaştırılıp derin bir şekilde gömülmediği takdirde zararlı kaynağını teşkil edeceğini kaydeden Efe, bahçesinde palmiye ağacı kuruyan vatandaşların enkazı orta yerde bırakmaması gerektiğini ifade etti.

Bir Cevap Yazın