Aydın’da Şap Alarmı

0
1565
Hayvan Pazarı

AYDIN (İHA) – Aydın Bölgesi’nde son günlerde küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda görülen ‘şap hastalığı’ nedeniyle Aydın ili genelinde bulunan 4 hayvan pazarları, hayvan satışına ve hayvan girişine kapatıldı.

Hayvan Pazarı

Aydın il genelinde son gönlerde görülen şap vakaları sonucu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü duruma el koydu. Öncelikle il genelinde hayvan satıcılarının yaygın olarak kullandığı ve haftalık pazarların oluştuğu Aydın, Çine, Nazilli ve Dalama hayvan pazarları ikinci bir emre kadar kapatılırken, hastalığın görüldüğü ve risk altındaki bölgelerde aşılama çalışmalarının başlatıldığı öğrenildi.

ÇİNE’DE 25 HAYVAN HASTALIKTAN ÖLDÜ

Aydın’da hastalığın ilk görüldüğü yerlerden olan Çine’de hastalığın Kurban Bayramı için ilçeye getirilen ancak satılamayınca Akçaova beldesine getirilen 25-30 büyükbaş hayvanda şap hastalığının görüldüğü bildirildi. Bu hastalıklardan diğer hayvanlara geçtiği öne sürülen hastalık nedeniyle 25 hayvanın hastalıktan öldüğünü öğrenildi. Akçaova beldesinin yanı sıra ilçeye bağlı Seferler ve Umurköy köylerindeki hayvanlarda da şap vakaları tespit edildi.

PAZARLAR KAPATILDI

Konuyla ilgili açıklama yapan Aydın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, Aydın’a dışarıdan çok fazla hayvan geldiğini ve hastalığında yaşanan hayvan hareketliliğinden dolayı Aydın’a geldiğini tahmin ettiklerini söyledi. Çine’de hastalık nedeniyle ölümlerin yaşandığını kaydeden Köksal, “Hastalığın daha geniş alanlara yayılmasını engellemek için öncelikle ilimizde bulunan Çine, Dalama, Nazilli ve Aydın hayvan pazarlarını kattık. Buralara ikinci bir emre kadar hayvan giriş çıkışı yasak.

Diğer yandan ölümleirn görüldüğü Çine’de görevlileri çalışma yapıp durum tespiti yapıyor. Şap aşılarımızda geldi. Öncelikle vakanın görüldüğü bölgelerde ve risk altındaki bölgelerde aşılama yapacağız. Aldığımız kararlar gereği teknik tabiri ile hastalık ocakları sönene kadar, salgını engellemek için hayvanların sürekli iç içe bulunduğu hayvan pazarlarına karşı tedbirler alınacak hayvan pazarına giriş çıkışlar olmayacak. İl ve ilçelerden içeriye ve dışarıya hayvan giriş çıkışlarına sevk raporu verilmeyecek” dedi.

Bir Cevap Yazın