Aydın’ın üç organik köyü paketleme tesisi bekliyor

0
1362

Aydın’da 100 köy yıllardır organik belgesi almak için çalışırken, üç köy sertifikalarını alarak kurdukları kooperatif ile kendilerine pazar arıyor.

Aydın organik ürünleriyle, organik tarımıyla ve organik köyleriyle organik bir il olma özelliğini 2003 yılından bu yana sürdürüyor. 100 köy yıllardır organik belgesi almak için çalışırken, üç köy sertifikalarını alara, kurdukları kooperatif ile kendilerine pazar arıyor. 

8 yıldır organik tarım yapan Yenipazar ilçesi Koyunlar köyü, ardından Alioğulları ile Karaçakal köyleri, ürün işleme ve paketleme tesisleri olduğu takdirde pazar paylarını artırabilecek. 2002’de ilk kez organik tarım yapmaya başlayan ve 2008’de sertifika almalarının ardından kooperatif kuran köylüler “Aydın’ın ilk organik tarım yapan ve sertifika alan 3 köyü biziz” dediler.

160 ÜRETİCİ VAR

S.S. Koyunlar ve Alioğulları Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İbrahim Arkadaş “160 üreticimizle beraber sertifikalandırma sürecini tamamladık. Şu anda pazarlama noktasında sıkıntı yaşıyoruz. Kendi patentimizi alıp, kendi markamızla çalışabilirsek, bu bizi daha iyi yerlere getirecek. Bu konuda Nazilli Ticaret Odası ve İl Tarım Müdürlüğü’nden destek bekliyoruz” dedi.

Köy Muhtarı Yaşar Cengiz de, “Madran Dağı zirvesine yakın olan Yenipazar’a 14 kilometre uzaklıktaki 140 hane ve 450 nüfuzlu köyümüzde organik tarım uygulaması en iyi şekilde ve kontrollü olarak yapılıyor. Şu anda en büyük sıkıntılarımız pazarlama, işleme ve tesis konusundadır. Eğer köyümüze ürünümüzü işleme veya paketleme tesisleri kurulursa bu konudaki sıkıntılarımız giderilecektir” dedi.

UZUN YAŞAM MERKEZİ

Nazilli Ticaret Odası Başkanı Ali Gültekin Kılınç, Nazilli’nin uzun yaşam merkezi olmasıyla son zamanlarda çok ciddi anlamda Türkiye ve dünyanın gündeminde olduğunu ifade etti. Kılınç, “Türkiye en uzun ömürlü insanlar Aydın’dan çıkıyor. Bu TÜİK verilerine göre belirlenmiş. Ayrıca Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü, Türkiye’de ilk Türkiye İleri Yaşlılık Araştırma Merkezi’ni (TİYAM) Nazilli’de kurdu. Aydın, Türkiye’nin organik gıda ambarı. Markalaşma yolundaki Nazilli’nin arkasındaki en büyük destek organik tarımdır. Koyunlar köyü, 600 ile 800 metre rakımda tarımın yapıldığı, inciri, cevizi, kestanesi, Antep fıstığı, zeytiniyle çok enteresan bir yer. 6 bin dönüm sertifikalı tarım arazisine sahip” dedi.

Haber Kaynağı: Gıda Tarım Portalı – www.gidatarim.com

Bir Cevap Yazın