Azalan manda sayısı artırılacak

0
1719
Düzce'de Manda Yetiştiricilerine Destek Verildi

mandaKocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kandıra Kaymakamlığı, 6 bin olan manda sayısı 671’e düşünce, sayıyı yeniden artırmak için çalışma başlattı.

Büyükşehir Belediyesi köylerde tarım ve hayvancılığı geliştirmek için tahsis ettiği veteriner ve ziraat mühendisleri kentin ihtiyaç duyulan noktalarında seminerler düzenliyor. Büyükşehir yetkilileri, Kocaeli’de 6 bin olan manda sayısının 671’e düştüğünü ve bu sayının 637’sinin Kandıra ilçesine ait olduğunu belirterek, sayıyı artırmak amacıyla çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Köylerde bilimsel tarım ve hayvancılığın yapılması için çalışmalara devam eden Büyükşehir Belediyesi, Kandıra Kaymakamlığı ile ortaklaşa bir seminer düzenledi. Toplantıda, Anadolu manda türüne dikkati çeken konuşmacılar, yurt dışındaki yüksek verime sahip mandalarla ülkedeki mandaların benzer özelliklere sahip olduğunu ve iyi bir ıslah programıyla ülkedeki mandaların verim özelliklerinin artırılabileceğine değindi. Kandıra’ya özgü manda yoğurdunun ve mandadan elde edilen mozeralla peyniri, kaymak, sucuk gibi diğer ürünlerin geliştirilmesi hususu vurgulandı.

    KANDIRA’DA SEMİNER

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefliği ve Kandıra Kaymakamlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen seminerde, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Biyometri ve Genetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İhsan Soysal, Yrd. Doç. Dr. Eser Kemal Gürcan ve İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sezai Ural, manda yetiştiriciliği ile ilgili sunum yaptı.

Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefi Temel Fidan ve Kandıra Kaymakamı Hamza Erkal’ın, manda yetiştiricilerinin sorunlarını dile getiren konuşmalarından sonra başlayan seminerde, Kandıra’da azalmakta olan manda sayısını çoğaltabilmek ve verim özelliklerini istenilen seviyeye getirebilmek için alınması gereken önlemler konuşuldu. Seminere katılanlar arasında muhtarlar, manda yetiştiricileri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü, Gıda İhtisas Organize Sanayi Müdürü Hamit Eroğlu da yer aldı.

    MANDA SAYISI 6 BİNDEN 671’E DÜŞTÜ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Şefi Temel Fidan, Kocaeli’de 6 bin olan manda sayısının 671’e düştüğünü ve bu sayının 637’sinin Kandıra ilçesine ait olduğunu belirterek, bu sayıyı artırmak amacıyla çalışmalara devam ettiklerini bildirdi.

Kandıra Kaymakamı Hamza Erkal da konuyla yakından ilgilendiklerini, önümüzdeki yıl için İl Özel İdaresi’ne kaynak konusunda talepte bulunduklarına değindi. Erkal, manda yetiştiriciliği konusunda Bulgaristan’da yapmış oldukları inceleme gezilerinden bahsetti.

    KANDIRA YOĞURDU İÇİN MANDA SÜTÜ

Kandıra ile özdeşleşen Kandıra manda yoğurdunun yapılabilmesi için manda sütüne ihtiyaç duyuluyor. Belirli oranda manda sütünün diğer sütlere karıştırılması ile oluşan manda yoğurdunun yeterli seviyede üretilebilmesi için Kandıra’da bulunan manda sayısını artırmak gerekiyor.

Kandıra’da giderek sayıları azalan manda yetiştiriciliğinin tekrar eski önemine kavuşması için değerlendirme ve çözüm önerileri sunulan seminere, manda yetiştiricileri ilgi gösterdi. Seminer sonunda, manda yetiştiricileri, konuşmacılara sorular sorup, damızlık manda temini konusunda talepte bulundular.

(CİHAN)

Bir Cevap Yazın