Azı bile kanseri körüklüyor!

0
802
Azı bile kanseri körüklüyor!

ABD’de yapılan bir araştırma ayda bir kızartma yiyen erkeklerde prostat kanserine yakalanma riskinin üçte bir oranında arttığını ortaya koydu.

Kızartma seven erkeklere kötü kötü haber. Amerikalı bilim adamları tarafından yapılan son araştırmaya göre, ayda bir kez patates kızartması tüketen erkeklerde, prostat kanserine yakalanma riski üçte bir oranında artıyor.

Seattle kentinde yürütülen çalışmada, 3 bin erkeğin beslenme alışkanlıklarını incelendi. Araştırmacılar, ayda bir kez yenilen bir porsiyon patates kızartmasının prostat kanseri riskini yüzde 30 artırdığını tespit etti. Patates kızartmasının haftada bir porsiyon tüketilmesi halinde ise bu oranın 37’ye çıktığını gözlemlendi.

50 yaş üzerinde artıyor

Patates kızartması tüketen 50 yaş üzerindeki erkeklerde kansere yakalanma ihtimali ise daha yüksek. ABD’li bilim adamları benzer sonuçların, kızartılmış balık, donut, lokma gibi gıdalarda da geçerli olabileceğini açıkladı. Araştırma sonuçlarının yayınlandığı The Prostate Dergisi’nde uzmanlar, kızarmış herhangi bir gıdanın içinde aynın gıdanın haşlanmış haline oranla 20 kat fazla kanserojen madde bulunduğuna dikkat çekti.

İngiltere’den itiraz var

Uzmanlar haftada 1 porsiyon balık kızartması tüketenlerde prostat kanseri oluşma riskinin yüzde 40’lara kadar çıkabildiğine de dikkat çekti. Ancak İngiltere Kanser Araştırma Merkezi, yapılan çalışmanın böyle genel bir sonuca ulaşmak için yetersiz olduğunu bildirdi.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/

Bir Cevap Yazın