Babanın ölmesinden sonra çocuklar toprakları bölemeyecek

0
917
Şemsi BayraktarMALATYA (İHA) -Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Miras Hukuku’nda yapılacak bir değişiklikle artık tarım arazilerinin bölünmesinin önüne geçileceğini söyleyerek, “Artık arazilerin keyfi olarak parçalanması da mümkün olmayacak” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bölge illerinin Ziraat Odaları Başkanları ile birlikte Malatya’da bölge toplantısı yaptı. Malatya Ziraat Odası’ndaki bölge toplantısı öncesinde Malatya Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş, Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’a çiftçilere verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçilerin eğitimine yönelik çok sayıda çalışma yaptıklarını söyledi.
Bayraktar, ekolojik ürünlerine Türkiye’nin sahip çıkması gerektiğini söyledi. Çiftçilerin mutlaka ürünlerini sigorta yaptırması gerektiğini belirten Bayraktar, “Yapısal sorunları çözemediğimiz takdirde tarımın geleceği olmaz. Gelecek nesillere bu doğal kaynaklarımızı çok iyi şekilde intikal ettiremeyiz. Nedir bu? Arazilerin parçalanmasını önlemeye çalışıyoruz. Bunu hızlı bir şekilde yapmamız lazım. 10 yılda parçalanmış olan bütün arazileri toplulaştırma kapsamına almamız lazım. Yılda 1 milyon hektar arazi toplulaştırıldı. Bu yetmez. Daha 9 milyon hektar arazi var. İsviçre’den Medeni Kanun’u almışız, İsviçre 1930 yılında bu kanunu değiştirmiş. Biz halen baba ölüyor, toprakları parçalamaya devam ediyoruz. Böyle bir şey olmaz. Artık 30-40 dekardan para kazanmak suretiyle bir aileyi dünyada geçindirmenin zorluğu var. Arazi toplulaştırılması ve arazinin bölünmesinin önlenmesi için Miras Hukuku’nda bir değişiklik gerekiyor. Bununla ilgili bir çalışma var. Meclise sunulacak. Artık arazilerin keyfi olarak parçalanması da mümkün olmayacak. Artık baba öldü, çocuklar oturup araziyi bölecekler, bu artık ortadan kaldırılıyor. Tarımdaki istikbal için bunu yapmak zorundayız” dedi.
Bayraktar, seçim nedeniyle partilerden mazot için KDV ve Özel Tüketim Vergisi indirimi istediklerini söyledi. Bayraktar, oda başkanlarından gelen tüm siyasetçilere bu talebin aktarılmasını istedi.
Bayraktar’a kayısı ve halı hediye edildi.

Bir Cevap Yazın