Bahçede 35 Kuruş, Markette 6 Lira !

0
940
Bahçede 35 Kuruş, Markette 6 Lira !

Adana Ziraat Odası Yönetim Kurulu Sözcüsü ve narenciye üreticisi Cahit İncefikir, bahçede kilosu 35 kuruştan toptan satılan portakalın, İstanbul ve Ankara’daki marketlerde fiyatının 6 liraya kadar çıktığını, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Halde 80 kuruş

Adana’da birçok üreticinin hasat masrafını karşılamadığı için özellikle mandalinayı dalında bıraktığını kaydeden Cahit İncefikir, marketlerdeki fiyatların dudak uçuklattığını belirtti. Narenciyenin perakende olarak yüksek fiyatla satılmasının üreticiye hiçbir katkısının olmadığını kaydeden İncefikir, “Bahçede kilosunu 35 kuruştan sattığımız narenciyenin fiyatı batı kentlerinde 2.5 liradan başlıyor. Bazı marketlerde kilosu 6 liraya satılan portakal gördüm. Belediyelerin veya bakanlığın denetlemesi gerekiyor” dedi. İncefikir şöyle dedi:

“İsviçreli yılda ortalama 35 kilo portakal, mandalina tüketirken, Türkiye’de Adana’da dahi bu rakam 20 kiloda kalıyor. Bunun nedeni marketlerdeki yüksek fiyatlar. Yetkililerin toptancı halinden, satışa kadar takip ederek kâr oranlarını sınırlaması gerekiyor. Halde kilosu 80-90 kuruşa satılan narenciyenin fiyatı 6 liraya çıkıyorsa bu işte bir sıkıntı var.”

Bir Cevap Yazın