Bakan Eker, çiftçilerle Toprak Bayramı kutladı

0
883
Toprak Bayramı
Toprak Bayramı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, toprakların miras yolu ile bölünmesi yasasının TBMM’ye sevk edildiğini belirterek, “Eğer toprakların bölünmesinin önüne geçmezsek, torunlarımız bu ülkenin topraklarında tarım yapamayacak.” dedi

Mehdi Eker, “Toprak Haftası” kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda düzenlenen “Toprak Bayramı” etkinliklerine katıldı. Çiftçiler ile bir araya gelen Eker, 1945 yılında çıkan bir kanunla ‘Toprak Kanunu’ çıkarıldığını, bu kanun kapsamında 11-17 Haziran’ın ‘Toprak Haftası’ olarak kutlandığını, fakat bunun unutulduğunu söyledi. Bakanlık bürokratlarının bu kutlamayı kendisine hatırlatması üzerine, bu haftanın tekrar kutlanmasını kararlaştıklarını açıklayan Eker, gelişmekte olan ülkelerin hepsinde en kolay gözden çıkarılan, değeri az bilinen toprağın değerinin biraz daha düşünülmesi açısından bu haftanın kutlanmasının önemsenmesi gerektiğini vurguladı.
Eker, toprakların miras yolu ile bölünmesini engelleyecek kanun tasarısının, Türkiye açısından son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

Kendisinin 8 yıldır bu yasa üzerinde çalıştığını açıklayan Eker, “Eğer toprakların bölünmesinin önüne geçmezsek, torunlarımız bu ülkenin topraklarında tarım yapamayacaklar. Bu konu toplumsal desteği gerektiren bir konu.” dedi. Bu sorunun, Türkiye’de bilindiğini fakat üzerine gidilmediğini de açıklayan Eker, hükümetlerin şu ana kadar bu değişikliği yapmaya ‘gözünün kesmediğini’ dile getirdi.

“TOPRAKLARIMIZI MUHAFAZA ETMELİYİZ”

Kanun değişikliği ile ilgili 50 bin kişi ile anket yaptıklarını anlatan Eker, “Bu toprak değerli, biz bunu iyi muhafaza etmemizi gerekiyor. Sadece bizim için değil. Bütün toplum için. 75 milyon için bunu yapmak zorundayız. İnşallah bu desteği milletimizin desteği ile gerçekleştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Gıdanın kaynağının toprak olduğunu da hatırlatan Eker, bu günden itibaren toprak ile ilgili reformların yapılması gerektiği uyarısında da bulunarak, “Eğer biz ülke vatandaşlarımızın gelecekte sorun yaşamadan karnını doyurabilmesi, mücadele alanında yenik düşmemesi için muhakkak bunun önleminin alınması gerekiyor.” diye konuştu.

haber365

Bir Cevap Yazın