Bakan Eker: İlk 2 ayda üreticilerimize 2,5 milyar lira destekleme ödemesi yaptık

0
888
tarımsal destekleme

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, TÜYAP Diyarbakır Fuar Merkezi’nde düzenlenen “5. Ortadoğu Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı’nın açılışına katıldı. Bu yıl çiftçiye 9 milyar liranın üzerinde hibe desteği vereceklerini belirten Bakan Eker, bu yılın ilk 2 ayında bunun 2,5 milyar lirasını ödediklerini söyledi.

Açılışta konuşan Bakan Eker, , bu yıl fuara çok yoğun ilginin olduğunu belirterek, bunda çözüm sürecinin katkısının büyük olduğunu bildirdi. Bölgedeki bir çok sorunun kaynağının “tek” olduğunu, bu sorunun cüzümü için çalıştıklarını dile getiren Bakan Eker, şunları söyledi: “Türkiye uzunca bir süre yaşadığı yürek ağrısını, döktüğü gözyaşını aşma sürecinin baharını yaşıyor. Diyarbakır, bu bahar gerçekten çok farklı güzelliklere mekan oluyor. Burası tarım ve hayvancılığın çok kadim bir merkezidir. Ama araya bir takım görüntüler girdi, sıkıntılı zamanlar yaşandı.

Şimdi Türkiye bunları aşıp, yeniden medeniyet inşa edecek bir döneme giriyor. Tarım ve hayvancılık, buranın kalkınmasında lokomotif sektördür. Tarım ve hayvancılık üzerinden bu bölgenin birçok sorunu çözülür ve ekonomik kalkınması ivme kazanır. Dicle-Kralkızı Barajı’nın 144 kilometrelik ana sulama kanalının bir kısmı bu sene içerisinde hizmete açıldı, geri kalanı da bu yılın sonunda bitiyor. Gece gündüz çalışmaya devam ediliyor. Silvan Barajı, Diyarbakır’da yaklaşık 2,5 milyon dünüm arazi sulayacak bir barajdır. Büyük bir hızla yapımı devam ediyor.”

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’ne ilave alan kazandıracak düzenlemenin Ankara’da bir günde imzalandığını vurgulayan Bakan Eker, “Artık yerel yönetici arkadaşlarımıza büyük işler düşüyor. Çünkü imarı burada yapılıyor. İmarınızı siz ne kadar hızlı yaparsanız, açılması o kadar hızlı olur. Artık Ankara’da beklemez. Ankara eski Ankara değil. Biz artık yetkileri buraya veriyoruz. Yeni uygulamalar, yereldeki yöneticilerin güçlendirilmesidir. Biz, bunlarla ilgili mevzuatları değiştirdik” ifadesini kullandı.

“Çiftçiye bir müjdem var”

Bakanı Eker, bu yıl çiftçiye 9 milyar liranın üzerinde hibe desteği vereceklerini, yılın ilk 2 ayında bunun 2,5 milyar lirasını ödediklerini belirtti. Bu ay içerisinde 1 milyar lira daha ödeme yapacaklarını kaydeden Bakan Eker, “Maliye Bakanımız sağ olsun dün imzaladı. Bunun 300 milyon lirası hububat ve bakliyat prim desteği, 580 milyon lirası hayvancılık desteği, geri kalanı da kırsal kalkınma desteğidir. Önümüzdeki 7-8 gün içinde çiftçilerimize 1 milyar lira destek ödemesi yapılacak” şeklinde konuştu.

Diyarbakır’da kurdukları Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla girişimcilere hibe kredi verdiklerini anlatan Eker, 130 milyon lira tutarındaki bu projelerde kadın ve gençlere pozitif ayrımcılık yaptıklarını kaydetti. İlde son iki yılda oluşturulan 26 et üretim tesisinde 241 kişinin istihdam edildiğini, bu tesislere 17 milyon 600 bin lira karşılıksız destek verdiklerini aktaran Eker, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni kalkındırmak ve diğer bölgelerle arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak için yatırım yapmak zorunda olduklarını dile getirdi. Tek başına hammadde üretmenin yeterli olmadığını, bunun yanında tarıma dayalı sanayinin de gelişmesi gerektiğini ifade eden Eker, “Bölgede yatırım ortamı çok iyi. Diğer bölgelerdeki yatırımcıları buradaki teşvik uygulamalarından yararlanmaya davet ediyorum. Gelin iş yapın, para kazanın, bu ülke de kazansın. Hep birlikte güzel bir geleceği birlikte barış içinde hazırlayalım. Birlikte sevgi ve kardeşlik türküleri söyleyelim” dedi. Konuşmaların ardından fuarın açılışını yapan Bakan Eker, stantları gezerek, sergilenen ürünler hakkında bilgi aldı. Törene, Eker’in yanı sıra Vali Mustafa Toprak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak: http://www.tarim.gov.tr/

Bir Cevap Yazın