Bakan Eker: Tarımsal üretimde Türkiye’yi dünyada 7’inci ülke yaptık

2
935
Bakan Eker: Tarımsal üretimde Türkiye’yi dünyada 7’inci ülke yaptık

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mendi Eker, Türkiye’yi tarımsal üretim bakımından dünyanın 7’inci ülkesi yaptıklarını ifade etti.

Bakan Eker, “Türkiye’nin tarımsal üretim bakımından dünyanın 7’inci büyük gücüdür. 10 senede 11’inci sıradan 7’inci sıraya geldik. 10 sene önce Türkiye tarımı Avrupa’nın 4’üncüsüydü. Önümüzde Fransa, İtalya, İspanya vardı. Bugün Avrupa’da birinciyiz.” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mendi Eker, Gaziantep’te 4.GAPTARIM Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı ile 9.GAPFOOD Gıda, Gıda Teknolojileri Fuarı’nın açılışına katıldı. Son 10 yılda her alanda olduğu gibi tarım alanında da önemli yerlere geldiklerini dile getiren Bakan Mehdi Eker, “Tarımsal üretim bakımından dünyanın 7’inci büyük gücü haline geldik. 10 sene önce Türkiye tarımı Avrupa’nın 4’üncüsüydü. Önümüzde Fransa, İtalya, İspanya vardı. Bugün Avrupa’da birinciyiz. Tarımsal üretim hasılamız bakımından.” diye konuştu.

Türkiye çiftçisinin bir yılda 62 milyar dolar tarım hasılası elde ettiğini vurgulayan Bakan Eker, şunları kaydetti: “Bunu biz 23 milyar dolardan devraldık. TÜİK’in geçen hafta açıkladığı rapora göre Türkiye 16 milyar dolar gıda ve tarım maddesi ihraç ediyor. 4 milyar dolardan devralmıştık. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı rapora göre bu rakam 19 milyar dolar.”

Bölgede bir potansiyelin olduğunu ifaden Eden Bakan Eker, “Gaziantep’in sanayicisi, üreticisi, çiftçisi sadece kendi üreticisinin ürettiği ile değil, bölgede üretileni de katma değer yaratıp, uzak yerlere ihraç edebilecek, imkana ve alt yapıya sahip.” diye konuştu.

“TARIMDA YAŞANAN EN BÜYÜK SORUN ÖLÇEK SORUNU”

Tarımcılık ile ilgili en temel sorunlarının ölçek sorunu olduğunu dile getirin Bakan Eker, bu sorunun halledilmeden Türkiye’nin tarım alanında başarı sağlanamayacağı açıkladı. Miras yolu ile arazilerin parçalandığını ifade eden Eker şunları kaydetti: “1926’dan beri süregelen ve bizim aşmaya çalıştığımız bir meselemiz var. Pamukçunun sorununun altında aslında o var, buğdaycının da ve diğerlerinin de sorununun altında o var. Ölçek sorunu. Tarım arazileri miras yoluyla bölünmüş, küçücük parçalara kalmış. Türkiye’de ortalama çiftlik büyüklüğü 6 hektar yani 60 dönüm. Türkiye’nin toplam tarım arazisi alanı 24 milyon hektar, 22 milyon parsel var. Bir çiftlik 7 ayrı parçadan oluşuyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Amerika’da bin 800 dönümdür ortalama bir çiftlik. İngiltere’de 450 dönümdür. Fransa’da 430 dönümdür. Türkiye’de ise 60 dönümdür. Hangi desteği ne şekilde verirseniz verin 7 parçadan oluşan 60 dönümlük bir işletmede verimli ve rekabet edebilecek, karın doyurabilecek bir tarımsal üretim faaliyetini 21’inci yüzyılda bu şekilde sürdürme imkanı yok.”

Eker, Türkiye’nin tarım alanında daha ileriye götürebilmenin temel şartının arazi bölmenin önüne geçilebilmesinin sağlanması gerektiğini söyledi. Bakan Eker açıklamalarının ardından fuar alanındaki stantları gezdi.

AA

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın