Bakanlık: Gölbaşı'ndaki Tarım Alanların Satışına Engel Bir Durum Yok

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ‘Ankara Gölbaşı’ndaki 21 mahalle ve köyde imarsız tarım alanlarının satışının 5 yıl süreyle dondurulduğu’ yönündeki haber üzerine açıklama yaptı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ‘Ankara Gölbaşı’ndaki 21 mahalle ve köyde imarsız tarım alanlarının satışının 5 yıl süreyle dondurulduğu’ yönündeki haber üzerine açıklama yaptı. Açıklamada, “Söz konusu haberlerde geçen ‘tarım alanlarının satışının dondurulduğu’ yönündeki iddialar tamamen bir yanlış anlaşılmadan kaynaklanmış olup, Gölbaşı’ndaki tarım alanların satışına engel bir durum söz konusu değildir.” dedi.

Advertisement

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bugün bazı basın yayın organlarında ‘Ankara Gölbaşı’ndaki 21 mahalle ve köyde imarsız tarım alanlarının satışının 5 yıl süreyle dondurulduğu’ yönünde haberler yer almıştır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.” denildi. 7 Kasım 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile Gölbaşı’nda 21 mahalle ve köy, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca arazi toplulaştırma çalışmalar kapsamında uygulama alanı olarak tespit edildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Arazi toplulaştırma çalışmaları maliklerin istekleri doğrultusunda onların muvaffakiyetleri alınarak uygulanmaktadır. Uygulama başladıktan sonra özellikle satın alan kişilere satın aldıkları bu parselde uygulama olduğunun bildirilmesi kanun gereğidir. Ayrıca alınan bu karar sadece Gölbaşı için değil geçmişte olduğu gibi toplulaştırma yapılan tüm alanlar için geçerlidir. Yasada toplulaştırma şerhi konulan alanların alım satımına herhangi bir engel bulunmamaktadır. Kayıtların sağlıklı tutulabilmesi amacıyla satış yapılmadan önce Bakanlığın bilgilendirilmesi gerekmektedir. Öte yandan mevcut düzenleme ile Şubat 2013 sonunda kadar alım satımlarda herhangi bir bilgilendirme zorunluluğu da bulunmamaktadır. Söz konusu haberlerde geçen ‘tarım alanlarının satışının dondurulduğu’ yönündeki iddialar tamamen bir yanlış anlaşılmadan kaynaklanmış olup, Gölbaşı’ndaki tarım alanların satışına engel bir durum söz konusu değildir.”

KAYNAK: tzymb.org.tr

Bir Cevap Yazın