bakanlık hayvanlar için kapı kapı yemek artığı toplayacak!

0
931
bakanlik_hayvanlar_icin_kapi_kapi_yemek_artigi_toplayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı barınak hayvanlarını her gün çöpe giden tonlarca yiyecekle besleyecek.
Fazla yemekleri toplamak için restoran, ev ve kafelere özel torba dağıtılacak. Uygulama İstanbul’da başlıyor.Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, her gün çöpe giden tonlarca yemek artığının barınak hayvanlarına ulaştırılması amacıyla proje geliştirildi. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, israfı önlemek, sokak hayvanlarının beslenmesine katkı sağlamak ve çevre kirliliğinin önüne geçmek için artık yemek projesi başlatıldı.
Proje kapsamında pilot il olarak İstanbul belirlendi. Bakanlık, ilerleyen yıllarda ülke geneline yayılması amaçlanan proje kapsamında belediyelerle birlikte çalışacak.

ARTIKLAR İÇİN ÖZEL TORBA DAĞITILACAK
İlk olarak artık yemeklerin toplanması için üretilen özel torbalar ve sistemi anlatan broşürler hazırlanarak, dağıtılacak. Meyve ve sebze artıkları ile et ürünleri ayrı poşetlerde toplanacak.
Artık yemeklerin toplanması amacıyla çöp toplama günleri belirlenecek. Belediye görevlileri, konuyla ilgili başta apartman görevlileri olmak üzere vatandaşları bilgilendirecek. Konut, kafe, restoran ve lokantalardan toplanacak yemek artıkları, özel çöp torbalarına konulacak barınaklardaki hayvanlara gönderilecek.

haber46

Bir Cevap Yazın