Bakanlıktan çiftçi borçlarına açıklama

0
1002
Bakanlıktan çiftçi borçlarına açıklama

Süresi içerisinde başvuran ve komisyon raporu olumlu her çiftçi ertelemeden yararlanabilir. Geçen Perşembe yazdığımız “Çiftçi borçları ertelendi mi?” başlıklı yazıyla ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan bir bilgi notu geldi.

ALİ EKBER YILDIRIM / Dünya Gzetesi
aey@dunya.com

Çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçlarının ertelenmesine ilişkin kararname ile borçların ertelendiği ve bugüne kadar 47 ilde 90 bin 679 çiftçinin borç ertelenmesinden yararlandığı ifade ediliyor.
Bizimde yazımızda dikkat çektiğimiz sorunların yaşanmaması için Bakanlığın Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine bir genelge gönderdiği ifade edilen bilgi notu şöyle:

Sayın Ali Ekber Yıldırım
Dünya Gazetesi Yazarı
Dünya Gazetesi’nin 28.11.2012 tarihli sayısında “Çiftçi borçları ertelendi mi?” başlığı ile bir yazınız yer almıştır. Söz konusu yazıda, bir çiftçi mektubuna yer verilmiş ve çeşitli afetler nedeniyle zarara uğrayan bazı üreticilerin borç ertelenmesinden yararlanamadığı dile getirilmiştir. Konuyla ilgili aşağıdaki bilgi notunu dikkatinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

28/08/2012 tarihli ve 28395 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2012/3570 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 60 il, 07/10/2012 tarihli 28434 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 2012/3789 Bakanlar Kurulu Kararı ile de 21 il olmak üzere tüm illerimizde (81 ilde) 01/01/2012 tarihinden 28/08/2012 tarihine kadar sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, dolu, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları zarar gören Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı gerçek ve tüzel kişi üreticilerin (kamu kurum ve kuruluşları hariç), T.C. Ziraat Bankası A.Ş. (Banka) ve Tarım Kredi Kooperatiflerine (TKK) olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararları kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesi yapılmıştır.

Söz konusu Kararnamenin 4 üncü maddesinde Banka ve TKK’ne müracaat süresi bir ay olarak belirlemiştir.

Kaynak: http://www.tarimdunyasi.net/?p=3003

Bir Cevap Yazın