Bakanlıktan sektöre besi sığırı desteği bilgilendirmesi

0
1160
inek sığırTarım ve Köyişleri Bakanlığı, besi sığırı desteğinden yararlanmaları için sektörü bilgilendirdi.

2011 yılı besi sığırları desteklemelerinin usul ve esasları hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlen toplantının açılış konuşmasını yapan bakanlığın büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkla ilgili daire başkanı Muhittin İyimaya, Kırmızı Et Üreticileri Birliği’nin ilerleyen süreçte, sektördeki rolünün daha da artacağını söyledi. Üretici birliklerinin Türkiye’de henüz istenilen güçte olmadığını, ancak zaman içinde güçlenerek et sektöründe daha etkin olacaklarını ve üretim planlaması yapacaklarını belirten İyimaya şöyle konuştu:
“Tarım Kanunun temel yaklaşımı üretici birliklerini desteklemektir. Bilmediğiniz, yanıldığınız her konuda devlet olarak yanınızdayız. Üretici birliklerinin, ‘Biz bu sektörün içindeyiz, üretimin içindeyiz, elimizde hayvanlarımız var, üretici lehine olan konularda devletin yanındayız, üretici aleyhine olan konularda ise devleti uyarırız’ demesini bekliyoruz. Size gelen şikayetleri bizimle paylaşırsanız sorunları daha kolay çözeriz. Birliklerimizin yapıcı önerilerini bekliyoruz. Bakanlık olarak her zaman işbirliğine açığız.”
Muhittin İyimaya, hayvan başına ödenecek destekleme ödemelerinin maliyetleri azaltmak yanında bir takım olumsuzlukları gidermeye hizmet etmesi gerektiğini de dile getirerek, “Desteklemeler kayıt dışının azaltılmasına, verimliliğe, kontrol ve denetime hizmet etmelidir.” dedi. Çeşitli il ve ilçelerden gelen birlik üyelerinin uygulamaya ilişkin sorularını cevaplayan Daire Başkanı İyimaya, ihtiyaca göre ilerde gerek duyulması durumunda bilgilendirme toplantılarının tekrarlanacağını ifade etti.
Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Tunç da toplantının önemli bir ihtiyacı giderdiğini söyledi. Tunç, şunları söyledi:
“Uygulamada bir takım sıkıntılar vardı, çeşitli söylentiler vardı. Bugün itibari ile kayıt sistemini hayata geçiriyoruz. Bu toplantı gayet yerinde oldu. Bütün birlik başkanlarımızı buraya davet ettik. Tabi ki zaman içinde sorunlar çıkabilir, deneyerek sorunlarımız çözeceğiz. Daha doğru, daha sağlıklı bilgi almak adına çok faydalı olacak, ülkemizde kayıt dışılık denetim altına alınmış olacak. Hem ülkemiz kazanmış olacak hem biz kazanmış olacağız. Bu işi gerçekten yapanlar faydalanmış olacak. Bu konuda sayın bakanımıza, merkez birliği olarak çok teşekkür ederiz.” dedi.
Bilgilendirme toplantısı Kırmızı Et Kayıt Sistemi’nin dijital ortamda tanıtılmasıyla sona erdi.
(CİHAN)

Bir Cevap Yazın