Bakanlıktan tepki: Hileli gıda açıklamaları afaki, varsa belgesi paylaşsın

0
938
Bakanlıktan tepki: Hileli gıda açıklamaları afaki, varsa belgesi paylaşsın

Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol, Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin’ın hileli gıdalarla ilgili gündeme getirdiği iddialara tepki gösterdi. Yetkin’in açıklamalarının topluma fayda getirmediğini düşündüklerini ifade eden İrfan Erol, “Bir takım afaki yaklaşımlarla bazı iddiaları kamuoyu ile paylaşmak önemli riskleri de beraberinde getirir. İnsanların elinde varsa bilgi ve belgeleri, paylaşması lazım. O zaman bunları ihbar kabul eder, üzerine gideriz.” dedi.

Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı’nda açıklama yapan Genel Müdür İrfan Erol, bir takım varsayımlardan yola çıkarak değerlendirme yapıldığını söyledi. Herhangi bir olumsuzluk varsa bunun bildirilmesi gerektiğini ifade eden Erol, şöyle devam etti: “Bir takım afaki yaklaşımlarla, iddiaları kamuoyuyla paylamak önemli riskleri beraberinde getirir. Öyle zannediyorum ki bütün gıdalar hileli zannedilir. Bizim düzgün ahlaki üretim yapan işletmemiz zan altında kalır. Bu tür soru işaretlerinin toplumun algısının yanlış yönlendirilmesi konusunda hepimizin sorumlu davranması gerekmektedir. Çok şeffaf bir ilkeyi paylaşıyoruz. İfşa mekanizmamız çalışıyor. Bunu yaparken dikkat etmeliyiz. Toplumun sağlığını korurken, işletmeleri de yıkmak pahasına da yapmıyoruz.”

“YETKİN 2011’DE DE BENZER AÇIKLAMA YAPTI”

İbrahim Yetkin’in benzer şekilde 26 Haziran 2011’de açıklama yaptığını ifade eden Erol, o tarihte yapılan açıklamaların da benzer olduğunu dile getirdi. Açıklamalarda çok değişik unsurlar olduğunu ifade eden Erol, üzümün mazotla işlem gördüğü, kaçak çaya domuz kanı karıştırıldığı gibi iddialar olduğunu hatırlattı. Yetkin’in kendine göre yöntemler sıraladığını savunan Erol, şöyle konuştu: “Gıda denetimi ile ilgilenen 4 bin 635 personelimiz var. 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu, dünya standartlarında bir kanundur. Bakanlığımızın il ve ilçelerde çok sayıda, veteriner hekimi ve diğer teknik elemanları var. Gerek bitki yem üretiminde, gerekse hayvansal üretimde birinci derecede, buradaki meslektaşlarımız görevlidir. Gıda güvenliğinin en önemli aşamalarından birini, buradaki görevli meslektaşlarımız oluşturmaktadır. Ve üzerilerine düşeni layıkıyla yerine getirmektedirler. Dolayısıyla 4 bin 635 kişi, piyasalardaki kontrol yapıyor. Türkiye’de gıda ilişkin hizmetlerde çalışan, 635 teknik personel ve diğer personellerimiz tüketiciye gıdaların sağlıklı ulaştırılmasını sağlıyorlar. İşlemlerimiz tamamen kayıt altında yapılıyor. Bu gün itibarı ile kayıtlı 377 bin işletmemiz var.”

Yıllık 470 bin civarında gıda işletmelerine yönelik denetim yaptıkların aktaran Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Genel Müdür Erol, yılda yaklaşık 190 bin civarında örnek aldıklarını, değişik yönlerle de 1,5 milyon dolayında laboratuvar analizi yaptıklarını açıkladı.

“RUSYA’NIN BİLDİRİMİ YOK”

Erol, CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak’ın Rusya’nın Türkiye’den ihraç edilen bazı tarım ürünlerini geri çevirdiği yönündeki iddialarına da cevap verdi. Bu iddiaların zaman zaman gündeme geldiğini dikkat çeken Erol, Türkiye’nin Rusya’ya yaptığı ihracatın son derece önemli olduğunu dile getirerek “Rusya’ya yılda yaklaşık 1 milyon ton tarım ürünü ihraç ediyoruz. Rusya’nın herhangi bir tarım ürününün kimyasal içerdiği yönü ile yapılmış bir bildirim yoktur.” dedi.

Kaynak: DinDiyanet

Bir Cevap Yazın