‘Bakterili et’ tartışması yargıya taşındı

0
1041
hamburgerFast food devi Burger King’e et tedarik eden T&T Gıda ve Fasdat Gıda arasında yaşanan bakterili et tartışması yargıya taşındı.

Davanın ilk duruşması Gebze 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başladı. Gebze Cumhuriyet Savcısı İdris Ünal tarafından kaleme alınan iddianameye göre; Fasdat Gıda Genel Müdürü Derviş Celalettin Aktay hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 204/1 ve 53. maddesi gereği ‘resmi belgede sahtecilik’ suçlamasında bulunuldu. Kanunun ilgili maddesine göre; resmî bir belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir resmî belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmî belgeyi kullanan kişi ve kişiler hakkında iki yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Ayrıca Gebze Tarım İlçe Müdürlüğü çalışanları Nejla Filiz ve Mustafa Sözbir hakkında Gebze Ağır Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açıldı.
Geçtiğimiz eylül ayında fast food devi Burger King’in salmonella ve listeria bakterileri taşıyan 160 bin adet hamburgeri piyasaya sürdüğü iddia edilmişti. Bu vahim olayın Zaman’da yayınlanmasının ardından Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ilgili kurum ve bu şirketin dağıtım firması Fasdat Gıda hakkında inceleme başlatmıştı. Bakanlık, ilgili firmalara bakterili etlerin akıbetini sormuş, şirket önce Balıkesir Zeybek Katı Atık Tesisleri’nde imha edildiğini, daha sonra ise Bursa’daki Madımak Kangal Çiftliği’nde tüketildiğini öne sürmüştü. Ancak Tarım Bakanlığı, bakterili etlerin Zeybek Katı Atık Tesisleri’nde imha edilmediğini ortaya çıkarmıştı. Ayrıca tesis yetkilileri de bu oranda bir etin çiftlikte imha edilmesinin söz konusu olmadığına dikkat çekmişti.
Olayın kesinlik kazanması üzerine Gebze Cumhuriyet Savcılığı, suça iştirak eden Genel Müdür Derviş Celalettin Aktay, Nejla Filiz ve Mustafa Sözbir hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Savcının mütalaası dün ceza mahkemesi tarafından kabul edildi. Buna göre; iddianamede ismi geçen kişiler hakkında resmî belgede sahtecilik suçlamasında bulunuldu. Mahkemeye sunulan evraklar arasında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı müfettişlerinin raporu, emanet makbuzları ve basında çıkan haberler bulunuyor. Ayrıca savcının iddianamesinde de görevli Nejla Filiz’in evrak kaydını bilerek geri tarihli düzenlediğine, bunun da kanuni bir suç olduğuna dikkat çekiliyor. Bu arada ilgili davanın ikinci duruşması ise 22 Haziran 2011 tarihinde Gebze’de görülmeye devam edecek.
Kaynak: Gıda Sanayii

Bir Cevap Yazın