Balıkçılardan Bakan Mehdi Eker’e Ziyaret

0
1180
Balıkçılardan Mehdi Eker'e Ziyaret

Balıkçılardan Mehdi Eker'e ZiyaretİZMİR (İHA) – Türkiye’de balıkçılık alanında faaliyet gösteren bölge birlik başkanları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’i makamında ziyaret etti. Sür-Koop Genel Başkanı Ramazan Özkaya öncülüğünde Bölge

Birlik Başkan ve yardımcılarını bakanlık binasındaki makamında kabul eden Bakan Eker, yaklaşık bir saat süren ziyarette balıkçılık sektöründeki sorunları dinledi.

Türk balıkçılığının sorunlarını ve çözüm önerileri hakkında görüşlerini anlatan bölge birlik başkanları kısa bir süre önce bakanlık bünyesinde kurulan Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün kurulmasından dolayı da memnuniyet duyduklarını belirterek Bakan Eker’e teşekkür etti.

AVLANAN BALIKLARA KOTA TALEBİ

Ziyarette konuşan Sür-Koop Genel Başkanı Ramazan Özkaya, Türk balıkçılar olarak arz talep dengesini oluşturamadıkları için sürdürülebilir balıkçılığı sağlayamadıklarını söyledi. Özkaya, ilk etapta hamsi, istavrit, sardalye ve çaça gibi yüzeysel balıkların avcılığına kota getirilmesini talep etti.

Bakan Eker’e, kayıt dışı balıkçılığı önlemek adına Merkez Birliği olarak bir takım çalışmalarda bulunduklarını anlatan Özkaya, Türkiye denizlerinde balık stoklarının net olarak bilinmediğini, ancak balık stoklarının tespit edilmesi halinde ortaya çıkacak verilerden yola çıkılarak kota sistemi ve avlanma planlarının oluşturulması durumunda stokların korunarak sürdürülebilir bir avcılığın yapılmasına katkı sağlayacağına inandıklarını söyledi.

Türkiye’de güçlü bir balıkçı filosuna sahip olduklarını ancak filo

sayısının günümüz balıkçılık şartlarına ve denizlerimize ağır geldiğini ifade eden Özkaya, gönüllü olarak balıkçılığı bırakmak isteyen çok fazla sayıda balıkçı olduğunu, geçmişte bir çok Avrupa ülkesinde balıkçı gemilerinin devlet tarafından satın alınarak, balıkçıların başka sektörlere yönlendirildiğinin örneğini verdi.

Balıkçı barınaklarında ciddi sorunlarla karşı karşıya olduklarını anlatan Özkaya, sözlerine şöyle devam etti: “Balıkçı barınakları yönetmeliğinin özellikle 14’ncü maddesinin değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca, balıkçı barınağı işleten kooperatiflerimiz barınak kiralamalarının Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılmasını talep ediyor.”

SU ÜRÜNLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜ BALIKÇILAR İÇİN KURDUK

Birlik Başkan ve yardımcılarının sorunlarını tek tek dinleyip not olan Bakan Eker de, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sorunlarınızı dinledim. Ancak, ben Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak balıkçılarımız şu konudan şikayetçilermiş, onlar nasıl istiyorlarsa öyle yapın diye talimat veremem. Elbette anlattıklarınız arasında haklı olduğunuz konuların da var olduğuna inanıyorum. Ancak, bazı konularda da sizlerde şapkalarınızı önünüze alıp iyice düşünmelisiniz. Bu toplantı kayıt altındadır. Öneri ve şikayetleriniz ilgili birim ve uzmanlarımız tarafından incelenecektir. Gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra da balıkçılık sektörümüzü sürdürülebilir avcılık çerçevesinde potansiyelini yükseltmek adına bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da üzerimize düşen görevi yerine getireceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Biz zaten Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünü sektörünüze faydalı olsun diye kurduk.”

Sorunların konuşulmasının ardından son sözü alan İzmir Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birlik Başkanvekili Hasan Eser de, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Durali Koçak’a İzmir balık haline başka şehirlerden gelen tonlarca balıklardan ötürü İzmirli balıkçıların muzdarip olduklarını bildirdi.

Hasan Eser, İzmir balık haline başka şehirlerden gelen balıkların çoğunun avlanması yasa dışı olan balıklar olduğunu dile getirdi. İzmir Bölge Birlik olarak Tarım İl Müdürlüğünü harekete geçirmek adına girişimlerde bulunduklarını belirten Eser, şunları söyledi: “İl Müdürlüğümüz denetim çağrılarımıza gereken ilgiyi gösteriyor. Bizim tepkimiz üzerine bir veya iki gün boyunca denetimler sıklaşıyor. Ancak, aradan birkaç gün geçtikten sonra her şey yine eski haline dönüşüyor. İzmir’e dışarıdan getirilen bu balıklar İzmir’de haksız rekabet oluşturuyor ve İzmirli balıkçıların hale gönderdikleri balıkların değerinin çok altında satılmasına neden oluyor. İzmirli balıkçılar olarak sizden isteğimiz İzmir balık halini acil olarak mercek altına almanızdır”

Eser, İzmir balık halinde denetimlerin düzenli yapılmasını istedi.

Bir Cevap Yazın