Balıkesir Tarım ve Hayvancılık Fuarı Açıldı

0
1046
9.ege denizli tarım fuarı

Tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren 550 firmanın katıldığı Balıkesir 4. Tarım Fuarı’nın açılışında Vali Ahmet Turhan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili A. Edip Uğur, Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, İGM Başkanı Ramazan Bahçavan, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, AK Parti İl Başkanı Mahmut Poyrazlı, İl Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürü Bayram Ali Alanlı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Bitkisel Üretim Genel Müdürü Talat Şentürk, Hayvansal Üretim Genel Müdürü İbrahim Özcan, daire müdürleri, odalar ve siyasetçiler yer aldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Edip Uğur, çiftçilere müjde verdi. Uğur, “Daha önceki fuarları da ziyaret ettik. Bu kadar muntazam ve düzenli değildi. Kepsut, Balıkesir’e 18 kilometre mesafede kesinlikle uzaklık diye bir şey yok. Balıkesir’de 550 bin büyükbaş hayvan, 1 milyon küçük baş hayvanımız var. Tarım olarak da her türlü sebzenin meyvenin üretildiği, tahılın üretildiği, her türlü meyvenin ve zeytinin üretildiği bir il. Balıkesir’de süt üretimi 1 milyon tona yakın. Bu tarımsal desteklerle ilgili müjde vermek istiyorum. Mazot, gübre ve toprakla ilgili destekler 24 milyon 71 bin 72 lira bugün çiftçilerimizin Ziraat Bankası hesaplarına geçmiştir. Yine yem bitkileri desteği 11 milyon 293 bin 343 lira Ziraat Bankası hesaplarına geçmiştir. Toplam 35 milyon 350 bin lira. 2011 yılında Balıkesirimizdeki toplam destek 188 milyon liradır. Bu çok ciddi bir destektir” dedi.

Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, fuarın teknoloji ile tarımı bir araya getirdiğini vurguladı. Vali Turhan, “Fuarlar, dünyada adeta tarımı şekillendiren organizasyonlardır. Dünyada çok büyük bir rekabet var. Biz artık sadece komşumuzla yarışmıyoruz. Tarımda da Allah’a şükür 4. yada 5. sıradayız. İhtiyaçlar değişiyor, biz olduğumuz yerde eski usullerle bu işi sürdüremeyiz. Biz, tarımı ve teknolojiyi bir araya getirmek durumundayız. Bununda en kolay yolu fuarlardır. Balıkesir’de 4. kez yapılması bu işin yerleştiğini gösteriyor” dedi.

BAKANLIĞIMIDAN FUARA ÖZEL İLGİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan gelen genel müdürler Balıkesir Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na katıldı. Bitkisel Üretim Genel Müdürü Talat Şentürk, sertifikalı tohum kullanılmasında önemli artış olduğunu kaydederek, “Tarımda yapısal değişiklikler oldu. Tarımsal Gayri Safi Milli Hasıla son 10 yılda 62 milyon dolara çıktı. Faiz indirimli kredi uygulaması başlatıldı. Tarımsal kredi kullanan sayısı 42 kat arttı. Sertifikalı tohum kullanılmasında önemli artışlar sağlandı” dedi.

Hayvansal Üretim Genel Müdürü İbrahim Özcan ise Balıkesir’in tarım ve hayvancılıkta önemli bir il olduğunu kaydederek, “Tarımsal üretimlerimizi tanıtmaya ve rekabete gücümüz yetmiyorsa yaptığımız işlemin bir anlamı kalmaz. Balıkesir’deki tarım fuarı bu yüzden önemlidir. 70 bin ton bal üretimimiz 94 bin tona çıkmışsa bu insanımız beslemeye ve ihracata yöneliktir. Balıkesir’in üretiminden memnunuz ve üretimi arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

balikesirtarim.gov.tr

Bir Cevap Yazın