Balıkesir’de çiftçilere 44 adet saanen tekesi dağıtıldı

0
1414
Saanen Tekesi
Saanen TekesiBalıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, “Saanen Tekesi Dağıtım Projesi” kapsamında 26 çiftçiye, 44 adet saanen tekesi dağıttı. Projeyle hayvan varlığının arttırılmasının hedeflendiği bildirildi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bazı illerde uyguladığı “Hayvancılığı Geliştirme Projesi” kapsamında Balıkesirli çiftçilere de saanen ırkı tekeler dağıtıldı. İlde 2009’dan itibaren uygulanan proje, bu yıl da devam etti. Kırsal kesimde yetiştiricilik yapanlara istihdam sağlamak ve ellerindeki keçilerde kan değişimi sağlamak amaçlı proje kapsamında, Balıkesir Belediyesi Hayvan Pazarı’nda düzenlenen törenle tekeler dağıtıldı. Törene Vali Yardımcısı Nusret Şahin, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Engin Sancı ile çiftçiler katıldı. Müdür Sancı, bu yıl 40 bin lira ödenekle alınan 44 tekenin, yedi ilçede 28 yetiştiriciye dağıtılacağını söyledi. Yetiştiricilerin saanen keçiciliğinde önemli bir noktaya geldiğine değinen Sancı, “Umut ediyoruz ki üreticilerimiz, bu tekelerle birlikte hayvan varlıklarını arttıracaktır.” dedi.
Öte yandan finansmanı Balıkesir İl Özel İdaresi bütçesinden sağlanan “Süt Soğutma Tankı Projesi” kapsamında tanklar verildi. Balya ilçesi Kayapınar köyü, Yeniköy, Halhalca, Aslıhan ve merkeze bağlı Ovaköy köylerine, 6 ton kapasiteli süt soğutma tankları teslim edildi.(CİHAN)

Bir Cevap Yazın