Balıkesir’deki Sel Zeytine Zarar Verdi

0
887

Türkiye’nin en önemli zeytin üretim merkezlerinden Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, geçtiğimiz hafta sonu bir kişinin ölümüne yol açan sel, zeytinde ürünün dökülmesine neden oldu.

Burhaniye Kaymakamlığı hasar tespit komisyonunu bağlı ekipler köyleri gezerken, ilçeye gelen Türkiye Ziraat Odaları Genel Başkan Yardımcısı Nuri Sorman ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri de yörede incelemelerde bulundu. Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat ve ilçe ziraat odaları başkanlarının da katıldığı bir toplantıda yöredeki hasar durumu ele alındı. Öğretmen Evi salonunda yapılan Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu toplantısında konuşan Nuri Sorman, çiftçileri sigorta yaptırmaya çağırdı. Sorman, “Çiftçiler Tarsim Tarım Sigortasını mutlaka yaptırmalı. Sigorta olmadan hiçbir şeyden faydalanamayız. Devletin bütün afetlere yetişmesi mümkün değildir. Primlerin yüksekliği ve ödenen paraların düşüklüğü çiftçileri sigortadan soğuttu. Bölgenizdeki zararı mutlaka tespit ettirin. Hasarların büyüklüğü mutlaka tespit ettirilmeli. Bunu yaptırmadığınız zaman zararınızın karşılanması mümkün değil” dedi.

Öte yandan, Zeytinlik alanlarda da incelemelerini sürdüren Gıda Tarım ve İlçe Müdürü Dursun Okur da, “İlçedeki bir haftalık yağış ve fırtına zeytinde ürünün dökülmesine neden olurken diğer ürünlerde de zarar yaptı. İlçe müdürlüğümüz olarak hasat tespit çalışmalarını sürdürüyoruz” dedi.

İlçede yapılan ilk tespitlere göre 130 arı kovanı sele kapıldı. Bu arada 15 keçi ve yüzlerce kanatlı hayvan da telef oldu. 5 adet çiçek serası da büyük hasar gördü.

Kaynak: Haberler

Bir Cevap Yazın