Balıklar için 'Göç Asansörü'
Baraj

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gövde yüksekliği 30 metreden fazla olan barajlara, balık göçüne imkan verebilmek için ‘asansör’yapacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gövde yüksekliği 30 metreden fazla olan barajlara ‘asansör’ uygulamasını yapmak için kolları sıvadı.Bakanlığın ‘Su Ürünleri Kanun Taslağı’nda yer alan bazı maddeler ise şöyle:

Advertisement

-Bakanlık izni dışında akarsularda su ürünlerinin beslenme ve üreme göçüne engel olacak ağların kurulması , çit ve benzeri engeller yapılması yasaklanacak.

-Üzerinde baraj veya regülatör kurulmuş olan akarsularda üreme veya beslenme göçü yapan balık veya diğer su ürünleri türlerinin olup olmadığı Bakanlık tarafından incelenecek. Göç eden türler mevcut ise balık geçidi yaptırılacak.

-Her türlü zehirleyici, patlayıcı ve sönmemiş kireç, avlanılan büyük balıkların çıkarılmasında kullanımı dışında, elektrik şoku yöntemi ile avcılık ve belirlenen güç miktarından fazla ışık kaynağı avcılıkta kullanılamayacak.

-Araştırma amacıyla yapılacak bilimsel çalışmalarda bakanlık izni dahilinde yasak av araç ve gereçleri kullanılabilecek.

-İstanbul ve Çanakkale boğazları ve de Marmara Denizi’nde trol ile avcılık yapılamayacak.

5 bin lira para cezası

Bakanlık izni olmadan ağ,bent ve çit gibi engeller kurarak su ürünlerinin göçüne engel olanlara 5 bin Türk Lirası para cezası verilmesinin yanı sıra kurulan engeller masrafları ilgililere ait olmak üzere kaldırtılacak.

Bir Cevap Yazın