Bamya Milyonlar Kazandırıyor

0
1773
Bamya Milyonlar Kazandırıyor

Kardeşköy’de üretilen bamyalar, lezzet ve kalitesinden dolayı konserve fabrikalarının dikkatini çekti.

Aydın merkeze bağlı Kardeşköy’de önceleri pazarlarda satmak amacıyla küçük çapta başlayan bamya üretimi, konserve fabrikalarının büyük ilgisi nedeniyle zaman içerisinde köyün en önemli gelir kaynağı haline geldi. Şu anda köylülerin vazgeçilmezi olan bamya, yaklaşık 4 bin dönümlük alanda üretiliyor.

Advertisement

Köyde 4 bin dönümlük alanda üretilen bamya karşılığında yaklaşık 6-7 milyon lira gelir sağlanıyor. Önceleri üretilen bamyaları pazarda satan vatandaşlar, fabrikaların ilgisi nedeniyle üretimi daha da artırmayı amaçlıyor. Buna bağlı olarak köydeki hanelerin büyük bölümü şu anda bamya işiyle uğraşıyor.

Kardeşköy’de bamya üretimi haziran ayında başlayıp ekim sonuna kadar devam ediyor. Köylüler sabah gün ağardığında tarlaya giriyor, 14.00’e kadar bamya topluyor. Bu saatten sonra ise evlerde sap kesimi yapılıyor. Köyde erkek, kadın, genç, ihtiyar birçok kişi bu işle uğraşıyor. Akşamları da fabrikaların araçları gelip bamyaları yükleyerek götürüyor.

Zahmete rağmen köylüler memnun

Öte yandan köylüler fabrikaların ilgisi nedeniyle üretim miktarı gittikçe artan bamyayı tarladan toplarken ellerinin zarar görmemesi için kalın eldivenler takıyor, uzun kollu elbiseler giymek zorunda kalıyor. Tüm zorluklara rağmen bamya satışının artmasından memnun olan köylüler, üretimin de yaygınlaşmasını istiyor.

Kaynak: Büyüyen Türkiye

Bir Cevap Yazın