Bartın’da şap salgını hayvan pazarları kapatıldı

0
1567

Şap AşısıBARTIN (İHA) – Bartın’da, beş köyde şap hastalığına rastlandı. Tarım İl Müdürlüğü, iki hayvan pazarında hayvan satışını yasaklayıp hayvan pazarını kapattı.

Bartın Tarım İl Müdürü Yusuf Alagöz, Bartın’da şap hastalığına rastlanıldığını belirterek Kozcağız beldesi, Arıt beldesi, Akmanlar köyü, Akıncılar köyü ve Sülek köylerinde şap hastalığının salgın halde devam ettiğini belirtti. Alagöz, şap hastalığının hayvan hastalıkları içerisinde en fazla bulaşma kabiliyeti bulunan, kontrolsüz hayvan hareketleri ile kolayca yayılabilen, diğer canlı veya cansız vasıtalarla uzun mesafelere taşınabilen bir hastalık olduğunu söyledi.

TEDBİRLER ALINDI

Mevsimin soğuk, güneşli gün sayısının az olmasının virüsün dayanıklılığını artırmakta, hastalık yapma yeteneğini uzun süre korumasına neden olduğunu anlatan Alagöz, şöyle konuştu: “Hastalıkla mücadelede uygulanacak yöntemler ile alınması gereken tedbirler 5996 sayılı Kanun ile halen yürürlükte bulunan Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Yönetmeliği hükümlerinde açıkça ifade edilmiştir. Bu yönetmeliğin 18. maddesinin ‘C’ bendinde hastalığın yayılma eğilimi göstermesi halinde mahalli pazarların kapatılması

gerektiği belirtilmiştir. Hatta adı geçen kanunda bu amaçla insan hareketlerinin dahi yasaklanacağı, ıslah çalışmalarına ara verilebileceği belirtilmektedir. Hastalığın daha fazla yayılması ve bulaşmasının önlenmesi bakımından İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu’nun 19 Ocak 2011 tarih ve 2011/01 nolu kararı ile diğer mahalli kordon ve karantina tedbirlerine ilave olarak Akçamescit ve Abdipaşa Hayvan pazarlarının geçici olarak faaliyetlerine ara verilmesi kararlaştırılmış ve uygulanmaya başlamıştır.”

Yusuf Alagöz, hastalığın ‘Şero’ tipinin il için yeni ve daha önce koruyucu aşılama uygulanan tiplerden farklı olması nedeniyle hastalığa hassas hayvan varlığının tamamen korumasız ve bağışıksız olduğunun açık olduğunu söyledi.

Şu an yürütülmekte olan ‘İlkbahar Dönemi Şap Aşılama’ kampanyasında kullanılan aşının salgına sebep olan ‘Şero’ tipini kapsamakta olup yoğun olarak çalışmaların devam ettiğini belirten Alagöz, sözlerine şöyle devam etti: “Ancak, hayvan mevcudunun en az yüzde 90’ı aşılanmadan ve aşılamadan sonra bağışıklık oluşabilmesi için gerekli 15 günlük süre geçmeden gerekli koruma sağlanamamaktadır. Hali hazırda tüm imkanlar seferber edilmesine rağmen yüzde 50 düzeyinde aşılama gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla

alınan tedbirlerin aksatılmadan ve ödün verilmeden sürdürülmesi gerekmektedir. Hastalığın teşhis edildiği komşu iller dahil bir çok ilinde aynı tedbir uygulanmaktadır. Ruhsatlı hayvan pazarları bu illerde Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyon Kararları ile kapatılmıştır. Bu yasal ve bilimsel gerçekler doğrultusunda tedbirlerin aksatılmadan ve ödün verilmeden devamı esastır.”

Bartın Tarım İl Müdürü Yusuf Alagöz, kamuoyundan bu tedbirlere destek vermelerini beklediklerini, hastalığın salgın riskinin ortadan kalkar kalkmaz hayvan pazarlarının yetiştiricilere hizmet vermeye başlayacağını da sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın