Bayraktar; çiftçilerimize para ödenecek

0
1090
Bayraktar; çiftçilerimize para ödenecek

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: ”Buğday ve mısırda bazı illerde ödenmeyen 2011 prim desteği ödeneği, hesaplara aktarıldı. Önümüzdeki günlerde çiftçilerimize bu para ödenecek”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçiye buğday, mısırda prim ödemelerinin yapılacağını bildirdi.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’den aldığı bilgiye göre, buğday ve mısırda bazı illerde ödenmeyen 2011 prim desteğiyle ilgili ödeneğin Maliye Bakanlığı’ndan çıktığını ve Bakanlık hesaplarına aktarıldığını belirtti.

Şemsi Bayraktar, gelecek günlerde, Bakanlık hesaplarındaki bu paranın çiftçiye ödeneceğini belirterek, ödemenin özellikle yaşanan kuraklık nedeniyle zor durumda bulunan üreticinin mağduriyetini gidermesine yardımcı olacağını kaydetti.

Bayraktar, prim ödemelerinin yapılması konusunda, üreticilerin, Ziraat Odaları ve TZOB’a yoğun başvuruları bulunduğunu da ifade etti.

Fındıkta alan bazlı destek

Bayraktar, fındıkta alan bazlı destek konusunu Maliye Bakanlığı ile görüştüğünü, fındıkta alan bazlı ödemenin 3 yıl daha devam etmesi kararının Ekonomik Koordinasyon Kurulu ile Bakanlar Kurulu’ndan çıktığını, 2013 yılının Mart ayında, 2012’nin ödemesinin yapılacağını bildirdi.

2012 yılı için 150, 2013 yılı için 160, 2014 yılı için 170 lira ödeneceğini bilgisini veren Bayraktar, ekonomide önemli yeri olan fındıkta Türkiye’nin, dünya fındık üretiminin yaklaşık yüzde 75’ini karşıladığını, 2011-2012 sezonunda 217 bin 514 ton iç fındık ihracatından 1,6 milyar dolar gelir elde edildiğini kaydetti.

Fındığın genel olarak fındık tarımı yapılan Karadeniz Bölgesi’nde yaklaşık 2 milyon üreticinin geçim kaynağı olduğunu belirten Bayraktar, şöyle devam etti:
”Fındık üretim maliyetlerini düşürmek amacıyla 2009 yılının Haziran ayında açıklanan Fındık Stratejisi kapsamında fındığın taban arazilerden sökülmesi, daha ziyade yamaç arazilerde üretimin desteklenmesi amacıyla fındık üreticilerine dekara 150 lira destek prim olarak ödenmeye başlanmıştı. Üretim maliyetlerini aşağıya çeken ve 3 yıl uygulanan alan bazlı destek, 2011 yılında sona ermiş, 3 yıllık bu dönemde fındık üreticilerine toplam 1,8 milyar lira ödeme yapılmıştı. Uygulamadan fındık üreticilerimizin yaklaşık yüzde 84’ü faydalanmıştı.”

AA

Bir Cevap Yazın