Bayram tatlılarında ‘sahte ürün’ uyarısı

0
922
Bayram-tatlilarinda-sahte-urun-uyarisi

“Merdiven altı” işletmeler bayramda baklava ve şekerlemeleri ucuza mal etmek için harekete geçti. Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, baklavada fıstık yerine öğütülmüş bezelye, ceviz yerine leblebi, şeker yerine mısır şerbeti, tereyağı yerine margarin kullanıldığına dikkat çekti.

Bayramda rağbet gören baklava ve şekerlemeleri daha ucuza mal etmek isteyen “merdiven altı işletmeler” tehlike saçıyor.

Geleneksel bir tatlı olan baklavanın ucuza satılabilmesi için merdiven altı işletmelerin çeşitli hilelere başvurduğunu ifade eden Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, vatandaşların, bayramda misafirlerine ikram etmek için aldıkları baklavanın satıldığı ve üretildiği yerlere mutlaka dikkat etmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Sırf fiyatı ucuz diye kalitesi bilinmeyen ürünlere itibar edilmemesi gerektiğini söyleyen Dinç, bayram tatlılarında fıstık yerine bezelye, ceviz yerine leblebi tozu, şeker yerine mısır şerbeti, tereyağı yerine margarin kullanıldığına vurguladı.

Normal şartlarda düzgün bir baklavanın kilogram satış fiyatının 30-35 lira civarında olması, kaliteli bir çikolatanın kilogramının da 30 liradan aşağı olmaması gerektiğini vurgulayan Dinç, piyasada kilogramı 8-9 liraya bile baklava bulmanın mümkün olduğunu, vatandaşların hem tatlı da ham de çikolata ve şekerlemelerde ucuza kaçmaması gerektiğini söyledi.

tarımtv

Bir Cevap Yazın