Bayramiç kirazları 'Dolusavarlarla' korunuyor

Kirazlara roketli koruma

ÇANAKKALE’nin Bayramiç İlçesi’ndeki kiraz bahçeleri dolu tehlikesine karşı ’roketlerle’ korunuyor. Meteorolojik uyarı alındığında gökyüzüne ses dalgaları gönderen sistem dolu yağışını önlüyor.

Advertisement

Bayramiç İlçesi Tülüler Köyü’nde 750 dönüm meyve bahçesi bulunan bir tarım firması, kirazlarını doludan korumak için 150 bin TL harcayarak Avrupa’dan ’dolusavar’ ithal etti.

Firma yöneticisi Ziraat Mühendisi Muhittin Türkoğlu, gaz sıkıştırması sonucu yukarıya ses dalgaları yayan dolusavarın bahçeleri koruduğunu belirterek şöyle dedi:”Yukarı doğru çıkan ses dalgası dönerek ve açılarak bulut içinde bulunan kristalleşmiş su parçalarını, yani doluyu yumuşatarak yağmura dönüştürüyor. Çevreye herhangibir zararı yok. Bulutların ise hareket yönüne herhangibir etkisi bulunmuyor. Bu makinenin yaklaşık 2 kilometrelik alanda etkinliği bulunuyor. Biz meteorolojik uyarı geldiği zaman bunu kullanıyoruz. Sadece kendi meyve bahçelerimizi değil, çevre köyler ile Bayramiç’in de meyve bahçelerini doludan korumuş oluyoruz.”

1 YORUM

Bir Cevap Yazın