Benzine 12 kuruşluk zam cüzdandan 120 lirayı götürecek

0
829

Benzinin litre fiyatı, dün geceden itibaren gelen 12 kuruşluk zamla 5 lirayı geçti. Doların yükselmesinden dolayı benzin fiyatının daha da artmasından endişe eden vatandaşlar, zamma tepki gösterdi.

Son zammı para öderken öğrendiğini söyleyen bir minibüs esnafı, özel aracı benzinli olduğu için binemediğini belirterek, “Minibüs çalıştırıyorum. Akşam eve 20–30 lirayla gidiyorum. Bundan sonra devlete, başımızdaki büyüklere çalışacağız herhalde.” şeklinde tepki gösterdi. Açıköğretim sınavına aracıyla giden bir öğrenci ise, “Benzin fiyatı uçtu gitti. Eskisi gibi değil, araca istediğimiz gibi rahatlıkla binemiyoruz.” diye konuştu.

Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu, 12 kuruşluk zammın zincirleme zamların habercisi olduğuna dikkat çekti. “Artan akaryakıt fiyatları tarlasını traktörle süren çiftçiyi tekrar karasaban kullanmaya itecek.” diyen Ağaoğlu, bunun adil olmadığını, hükümetin bu gibi kriz durumlarında fiyatlardaki artışı vergi indirimi gibi tüketici yanlı politika ile yansıttığını kaydetti. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise yapılan zamların tüketiciyi mazot gibi alternatif yakıtlara yönlendirdiğini aktararak, “12 kuruşluk zam başta gıda olmak üzere birçok sektörde 120 lira civarı bir yansıma yapacak. Dolaylı vergilerin ölçüsüzce artırılması, diğer sektörlerde olduğu gibi akaryakıtta da kaçakçılığa sebep oluyor.” açıklamasında bulundu.

Benzine-12-kurusluk-zam-cuzdandan-120-lirayi-goturecekhabertr

Bir Cevap Yazın