Beş yıl sonra ortaya çıktılar

0
1084
Beş yıl sonra ortaya çıktılar
Arııların doğada azalması insanlığın geleceğini tehdit ediyor. [Fotoğraf: Shutterstock]

ABD’nin doğusunda beş yıldır görülmeyen ve nesillerinin yok olduğu düşünülen bir yaban arısı türü yeniden ortaya çıktı. Araştırmacılara göre arı türü, azalmasına neden olduğu düşünülen mantara direnç geliştirmiş olabilir.

Smithsonian Conservation Biology Enstitute tarafından yapılan araştırmada, ABD’nin orta eyaletleri ve kıyıda yer alan doğu bölgelerinde yüzde 87 oranında azalan bir türe ait arıya rastlandığı belirtildi.
Araştırmada yer alan Bill McShea, ‘Sadece bir tanesini bulmak, doğayı korumayı amaçlayanların neden yaşadığını ortaya koyuyor” ifadesini kullandı. Yaban arısı, Delaplane’deki Sky Meadows State Park’ında bulundu.
McShea, karınlarında pas benzeri kızılımsı iz bulunan ve ABD’de ‘rusty-patch’ olarak adlandırılan arının bir zamanlar çok sık rastlandığını ancak neden azaldıklarını kesin olarak bilmediklerini ifade etti.
Discovery News’in haberine göre, Virginia eyaletinde 17 farklı bölgedeki arı populasyonları üzerinde yapılan incelemede bulunan yaban arısının, Avrupa kökenli Nosema bombi mantarı nedeniyle azalmış olabileceği düşünülüyor. Söz konusu mantarın, Amerikan yaban arısı olarak bilinene Bombus pensylvanicus da dahil birçok türü olumsuz etkilediğine inanılıyor.

Buldukları yaban arısı türüne 20 yıldır rastlamadığına dikkat çeken araştırma ekibinden T’ai Roulston, “Eğer bir işçi arı bulduysak yakınlarda bir koloni de bulabiliriz… Kışları yeraltına indikleri için baharda ortaya çıkabilirler ve onları bulup daha fazla inceleyebiliriz” dedi.

Virginia Üniversitesi’nde görevli olan Roulston, ‘karnı işaretli olan türün, zararlı mantara direnç geliştirmiş veya geride tek bir kolonileri kalmış olabileceğini’ belirtti.

Kaynak: Al Jazeera

Bir Cevap Yazın