Beş yıldızlı gıda laboratuvarı

0
980

Ege Bölgesi’nde Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) analizi yapan ilk laboratuvar (AGROLAB) Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi’nde açıldı.

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) desteğiyle hayata geçirilen laboratuvar, GDO’nun yanında antioksidan, element, ağır metal, şeker, vitamin, toprak, su analizleri de yapacak.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Akın Olgun, AGROLAB’la kaliteyi analiz eden bir laboratuvarı hayata geçirmek istediklerini söyledi. Bilimsel çalışmalarda AGROLAB’ın üniversiteye büyük avantajlar sağlayacağını belirten Prof. Olgun, “EİB’le birlikte yola çıktık. İZKA, 400 bin liralık projeye 300 bin lira destek verdi. EİB üyelerinin ihtiyaç duyduğu analizleri yıl sonuna kadar yüzde 20 indirimli yapacağız. Eksik ekipmanları tamamlayıp İzmir tarımına hizmet veren akredite bir laboratuvar haline gelmek istiyoruz” dedi.

EİB Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu da bu projeyle bölgede bir ilkin gerçekleştiğini kaydetti, “AGROLAB, Ege’de GDO analizi yapan ilk laboratuvar olarak faaliyetlerine başladı” diye konuştu.

‘Yeni proje bekliyoruz’
İZKA Genel Sekreteri Ergüder Can, AGROLAB Projesi’ni, “Tüm unsurları tam, ayakları yere basan bir proje” olarak tanımladı. Can, “İZKA uygulayıcı bir birim değil, destek birimi konumunda. Üç dönemdir projelere destek veriyoruz. Objektif kriterlerle projeleri belirlediğimiz artık ilgililer tarafından görülüyor.  25 Mart’a kadar yeni projeleri bekliyoruz” dedi.

Haber Kaynağı: Milliyet Gazetesi – www.milliyet.com.tr

Bir Cevap Yazın