Beyşehir’de olta avı yasaklandı!

1
1716
balık avı

Beyşehir Gölü’nde su ürünleri avlanma yasağı döneminde bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak, sportif olta avcılığı da yapılamayacak.

balık avı

Av yasağı öncesinde Beyşehir Öğretmenevi’nde Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük başkanlığında toplanan komisyon, su ürünleri avlanma yasağı dönemine ilişkin uygulanacak kararları masaya yatırdı.

Komisyonun aldığı kararlar, toplantının ardından kamuoyuna açıklandı.

Buna göre, Beyşehir Gölü’nde su ürünlerinin korunması amacıyla 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve ilgili mevzuat gereğince gölde 15 Mart-15 Haziran 2012 tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile su ürünleri avcılığı yasaklandı.

15 Mart 2012 tarihinden itibaren göle balıkçı teknesi çıkışına izin verilmeyeceğinden, tüm balıkçıların bu tarihten önce göl içerisindeki atılı bulunan her türlü av malzemelerini gölden çıkarmaları istendi.

Profesyonel avcılığın yanı sıra bu yıl amatör olta avcılığına da yasak getirildi. Beyşehir Gölü’nde sportif amaçlı (amatör) su ürünleri avcılığının yasak olduğu kaydedildi.

Beyşehir Gölü’nde geçtiğimiz yıllarda yasak dönemlerde Beyşehir Köprüsü ve Karaburun Mevkisi ile Gölyaka-Şarkikaraağaç yolu üzerindeki Pereme ile Sulak (cennet) mevkisi arasında olta avcılığına Kaymakamlık oluruyla izin veriliyordu.

Kaynak: Konhaber

1 Yorum

Bir Cevap Yazın