Biçerdöver Kira Ücretleri Açıklandı

0
1061
Yeni mahsul arpa, borsada satışa sunuldu
Yeni mahsul arpa, borsada satışa sunuldu

Malatya’da hububat hasadı yapacak biçerdöver kiralama ücretinin, dekara Kıraç arazilerde 9 TL, sulu arazilerde ise 10 TL olarak açıklandığı bildirildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Biçerdöver kira ücretlerinin belirlenmesinde esas, karşılıklı anlaşma olacaktır. Ancak aşırı ücret taleplerini önlemek amacı ile biçerdöver kira ücretleri Valiliğimizce istişare mahiyetinde ve ürün durumuna göre dekara Kıraç arazilerde 9 TL, sulu arazilerde 10 TL olarak belirlenmiştir” denildi.

Açıklamada ayrıca, Malatya il sınırları içerisinde 2013 yılı hasat sezonunda biçerdöverle hasatta uygulanacak esaslar ve yapılacak işlemlerin de belirlendiği ifade edilerek, şu uyarıda bulunuldu:

“Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca açılan ‘Biçerdöver operatör Eğitimi ya da G sınıfı Sürücü Kursuna Katılarak Belge’ almamış sürücülere biçerdöverle hasat yaptırılmayacaktır. Kontrollerde belgesiz olduğu tespit edilen operatör daha önce ikaz edilmiş ise, bu operatör ve biçerdöver hakkında yasal işlem yapılacaktır.”

haber46

Bir Cevap Yazın