Bilim İnsanları Retina Hücresi Üretti!

0
747
Bilim İnsanları Retina Hücresi Üretti!

Kök Hücre çalışmalarının vesile olduğu başarıların arasına bir yenisi daha eklenmiş oldu. Son olarak Japon bilim insanları, laboratuvar ortamında Retina hücresi üretmeyi başardı!

Japonya’da yer alan Riken Üniversitesi bilim insanları tarafından yeni geliştirilen bir Kök Hücre çalışması, laboratuvar ortamında Retina hücresi üretilmesini mümkün kıldı.

Yapılan açıklamaya göre söz konusu bu gelişme, “Retinitis Pigmentosa” isimli genetik bir görme sorununa çözüm olabilecek!

Bilim İnsanları Retina Hücresi Üretti!

laboratuvar ortamında Retina hücresi üretildi!
Söz konusu bu gelişmenin detaylarına değinmek gerekirse Japon bilim insanları, Retina hücresi üretim girişimleri için maymunlardan yararlanmayı tercih etmiş.

Bu tercihin altında yatan temel sebep ise, söz konusu genetik RP görme sorunu hastalığının, maymunlar üzerinde de görülebiliyor olması…

İki RP hastası olan maymunlara aktarılan kök hücreler aracılığı ile üretilen Retina hücreleri, geçen 3 hafta sonrasında görme bozukluğunu azaltmaya yeterli olmuş.

Şu an için çalışmalara devam edeceklerini belirten bilim insanları, sonraki evrelerde ise insan denekler üzerinde çalışmalara geçebileceklerini belirttiler. Öyle görünüyor ki kök hücre çalışmaları, genetik sorunlar başta olmak üzere birçok derde deva olmanın yolunu açmaya devam edecek.

Kaynak: Shiftdelete.net

Bir Cevap Yazın