Bilim İnsanları Yanlışlıkla Kelliğin Sebebini Buldu!

0
880
Bilim İnsanları Yanlışlıkla Kelliğin Sebebini Buldu!

Bilim insanları, yanlışlıkla da olsa kelliğe sebep olan en önemli şeyi bulmayı başardılar.

“Tarih tekerrürden ibarettir” sözünün özellikle söz konusu bilim olduğunda ne denli doğru olduğunu bir kez daha görüyoruz. Günümüze kadar, bilimin ve bilim bünyesinde keşfedilen şeylerin tarihine göz attığımızda, çoğu şeyin aslında ilk amaç doğrultusunda keşfedilmediğini görürüz.

Peki çok şey üzerine detaylı çalışmalar yürüten bilim insanları, bu çalışmalar esnasında elde ettikleri sonuçlar ile çok daha farklı konularda çözüm olabilecek, ya da bilimsel düzeyde çok daha farklı şeyleri idrak etmemizi sağlayabilecek şeyleri ortaya çıkarabilmekteler. İşte bu haberimizdeki olayda da böyle bir durum söz konusu.

Bilim İnsanları Yanlışlıkla Kelliğin Sebebini Buldu!

Sonuç olarak araştırmacıların elde ettikleri verilere göre; saçın uzamasında birincil rol, treg hücrelerine düşüyor. Bugüne kadar bu durum ‘stem hücreleri’ olarak bilenen hücreler ile ilişkilendirilmekteydi. Fakat treg hücreleri ile keşfedilen bu yeni durum, kelliğe çözüm konusundaki çalışmalarda ciddi bir değişikliği beraberinde getirecek gibi. Genelde bu laf, internet reklamlarında sık sık karşınıza çıkabilir fakat; kellik -sanırız- bu sefer tarih oluyor.

Kaynak: http://www.webtekno.com/bilim-insanlari-kelligin-sebebini-buldu-h29468.html

Bir Cevap Yazın