Bin Günde Bin Gölet Hizmete Alınacak

0
884
Bin Günde Bin Gölet Hizmete Alınacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan ‘1000 Günde 1000 Gölet GÖL-SU Projesi’ ile büyük sulama projeleri dışında kalan araziler, kısa sürede hizmete alınacak göletler ile sulu tarıma açılacak.

2012 yılında başlatılan ‘1000 Günde 1000 Gölet GÖL-SU Projesi’ ile büyük sulama alanlarının yer almadığı kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi hedefleniyor. Sulamaya açılacak bu alanlar suyun daha verimli kullanıldığı cazibeli sulama sistemiyle sulanacak. Tamamlandığında yaklaşık 4 milyon 260 bin dekar tarım arazinin sulanmasını sağlayacak proje ile aynı zamanda 300 bin kişiye istihdam imkanı sağlanacak ve köyden kente göçün önüne geçilecek. Bütün göletler tamamlandığında 1 milyar 55 milyon metreküp su depolanacak ve tarım alanlarının sulamaya açılmasıyla yılda 900 milyon TL gelir artışı sağlanacak.

PROJEYE 7 MİLYAR TL’DEN FAZLA YATIRIM

Toplam bin 29 göletten oluşan projede, bugüne kadar 41 gölet tamamlanarak hizmetine sunuldu. 124 projenin inşaatında ise çalışmalar devam ediyor. Yaklaşık 7 milyar 320 milyon TL yatırım bedeline sahip olan projenin 2014 yılının Eylül ayında tamamlanması hedefleniyor. Proje ile ayrıca sulama metotlarının değiştirilmesi ve cazibeli sulama sistemine geçilmesiyle enerji tasarrufu sağlanarak üretim maliyeti düşürülecek. Diğer yandan bu alanların ağaçlandırılmasıyla taşkın zararları ve erozyon önlenecek, mesire yerleri ile rekreasyon alanları oluşturulmasıyla da vatandaşların nefes alabilecekleri alanlar oluşturulmuş olacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın hız kesmeden devam ettiği proje çerçevesinde inşa edilecek göletler ihtiyaç duyulduğunda orman yangınlarının söndürülmesi gayesiyle de kullanılabilecek.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da proje ile ilgili olarak, “1954-2011 yılları arasında geçen 57 yıllık süreçte 461 gölet inşa edilmişken, 2012-2015 yıllarını kapsayan 3 yıllık süreçte 1026 göletin inşa edilecek olması gerçekten takdir edilmesi gereken bir çalışmadır” şeklinde konuştu.

(GK) – Ankara

Kaynak: haberler.com

Bir Cevap Yazın