Bir dönüme 5 teneke un

1
1226

GöletKONYA (İHA) – Konya’nın Beyşehir ilçesinde yapılan gölet nedeniyle tarım alanları sular altında kalan çiftçilere, kira bedeli olarak dönüm başına 5 teneke un veriliyor.

İlçeye bağlı Yenidoğan beldesinde, geçtiğimiz yıllarda gölet inşa edildi. Göletin yapımı için gerekli alanların tamamı, bölgedeki çiftçiler topraklarının sular altında kalmasına ikna edilerek oluşturuldu. Çiftçiler, yörede sulu tarıma geçişin başlangıcı olarak gördüğü dev göletin yapımı için bu fedakarlıktan kaçınmadı. Yenidoğan Belediyesi ise, toprakları sular altında kalan çiftçilerin mağdur olmaması için ilginç bir kararı uygulamaya geçirdi.
Beldenin gölete kavuşması amacıyla tarım alanlarından vazgeçen çiftçilere Yenidoğan Belediyesi, kira bedeli olarak dönüm başına 5 teneke un ödenmesini kararlaştırdı. Belediye Meclisi tarafından alınan karardan bölgede toprağı sular altında kalan yaklaşık 100 çiftçinin istifade ettiğini belirten Yenidoğan Belediye Başkanı Hüseyin Derebağ, “Gölet yapımı için tarım alanlarının sular altında kalmasına rıza gösteren çiftçilerimize icar bedeli olarak dönüm başına her yıl 5 teneke un veriyoruz. 250 dönüm alan için çiftçimize böylece her sene toplam bin 250 teneke un vermiş oluyoruz. Belediye Meclisimiz tarafından alınan karar doğrultusunda, yöre çiftçimizin mağdur olmaması için aldığı bu karar her yıl aksatılmadan yürütülüyor. Bu çiftçilerimize, yöremize yaptığı katkılardan dolayı tüm belde halkımız adına teşekkür ediyorum” dedi.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın