Bir milyar kişi susuz kalabilir!

0
939

suÖzellikle kentlerde yaşayan bir milyardan fazla kişi, 2050’ye kadar susuz kalabilir.

Amerikan PNAS dergisinde yayımlanan araştırmada, kentleşmenin bu hızla devam etmesi halinde, 2050’ye doğru kentte yaşayan 993 milyon kişinin günde yaklaşık 100 litre suya sahip olabileceği belirtildi.

Araştırmada, buna iklim değişikliğinin muhtemel etkilerinin de eklenmesi halinde 100 milyon kişinin daha, uzmanların içme, yemek yapma ve tuvalet gibi kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılaması için gerekli olan minimum 100 litre suya bile sahip olamayabileceği vurgulandı.

Su kıtlığından en fazla Hindistan’ın Mumbai, Yeni Delhi, Kalküta, Bangalor, Madras ve Haydarabad kentlerinin etkileneceği, Ganj deltasında 119 milyon kişinin susuz kalabileceği belirtildi.

Bilimadamları, Nijerya’nın Lagos, Benin’in Kotonu kentleri ile Filipinler’in Manila, Çin’in Pekin, İran’ın Tahran ve Pakistan’ın Lahor kentlerinin susuzluktan etkileneceğine dikkati çekti.

Araştırmaya imza atanlardan Rob McDonald, kentlerin su çekerek nehirleri kurutması halinde bunun balık ve diğer canlıları da etkileyeceğini belirterek, tarım alanında reformların yapılması gerektiğini vurguladı.

Yoksul ülkelere içme suyu sağlamak için uluslararası fonların toplanması gerektiğinin belirtildiği araştırmada, BM’nin iklim değişikliğinden en fazla etkilenen ülkelere yardım için 2020 yılına kadar yılda 100 milyar dolarlık fon oluşturma projesi üzerinde çalıştığı hatırlatıldı.

Bugün 150 milyon kişi günde 100 litreden az su tüketebiliyor. Bir Amerikalı günde ortalama 376 litre su kullanıyor.

Kaynak: Haberoku

Bir Cevap Yazın