Bitkisel Üretim Bir milyardan fazla kesme çiçek örtü altında üretildi

Bir milyardan fazla kesme çiçek örtü altında üretildi

-

- Advertisment -

11.8 milyon metrekare kesme çiçek üretim alanının 9.9 milyon metrekaresi örtü altı alanlardan oluştu

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kesme çiçek üretiminin büyük bölümünün örtü altında gerçekleştiğini belirterek, “1 milyar 77 milyon adet kesme çiçek üretiminin yüzde 93’ü olan 1 milyar 1.8 milyon adedi örtü altında yapılıyor. 11.8 milyon metrekare kesme çiçek üretim alanının 9.9 milyon metrekaresi örtü altı alanlardan oluştu” dedi.

Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, 2011 yılında 961.6 milyon adet olan örtü altı kesme çiçek üretiminin, 2012 yılında 1 milyar adedi aşarak 1 milyar 1.8 milyon adede yükseldiği bilgisini verdi.

Kesme çiçek üretimde yüzde 42.69 payla Antalya’nın birinci, İzmir’in yüzde 32.71 ile ikinci, Yalova’nın yüzde 12.70 payla üçüncü, Isparta’nın yüzde 4.57 payla dördüncü olduğuna dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:

“2012 yılında Antalya 459.8 milyon, İzmir 352.3 milyon, Yalova 136.9 milyon, Isparta 49,3 milyon kesme çiçek üretti. Bu illeri kesme çiçek üretiminde, yüzde 1.86 pay ve 20 milyon adetle Konya, yüzde 1.24 pay ve 13.3 milyon adetle Mersin, yüzde 1.19 pay ve 12.8 milyon adetle İstanbul izledi. Yüzde 0.89 pay ve 9.5 milyon adetle Tokat, yüzde 0.56 pay ve 6.1 milyon adetle Bursa izledi.”

1 milyar 77 milyon çiçeğin 622 milyondan fazlası karanfil

En fazla kesme çiçek üretiminin karanfilde gerçekleştirildiğini belirtene Bayraktar, “2011 yılında 588.5 milyon adet olan karanfil üretimi 2012 yılında 622.6 milyon adede çıktı. Kesme çiçekte, karanfilden sonra en fazla 124.7 milyon adetle gerbera, 111.8 milyon adetle gül (kesme) üretildi. 2012 yılında 36 milyondan fazla kasımpatı (krizantem), 30 milyona yakın fresia, 24 milyona yakın lale, 18 milyondan fazla lisianthus ve altınbaşak (solidago), 18 milyona yakın gypsohilla, 17 milyondan fazla glayöl, 14 milyondan fazla zambak (lilyum), 9 milyona yakın nergiz, 6 milyona yakın şebboy, 2 milyondan fazla sümbül, 1.5 milyondan fazla Manisa lalesi (anemon), 1 milyondan fazla iris, 322 bin 900 adet orkide, 297 bin 500 adet statice üretimi yapıldı. Geçen yıl 22.2 milyon adet de bu çiçeklerin haricinde kesme çiçek üretildi” dedi.

Süs bitkilerinde 9 aylık ihracat 59 milyon dolar

Bayraktar, 2010 yılında 56 milyon dolar olan süs bitkileri ihracatının 2011 yılında 76 milyon dolara çıktığını, 2012 yılında 73 milyon dolara gerilediğini bildirerek, bu yılın Ocak-Eylül döneminde de 59 milyon dolarlık ihracat yapıldığı bilgisini verdi. Bu yılın 9 aylık döneminde en fazla ihracatın 9.4 milyon dolarla Hollanda’ya yapıldığını bildiren Bayraktar, “Almanya’ya 8.6, İngiltere’ye 8.3, Türkmenistan’a 7.4, Irak’a 5.4, Azerbaycan’a 5, Ukrayna’ya 2.6, Rusya’ya 2.3, Romanya’ya 2.2 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bu rakamlar Türkiye’nin potansiyelini yansıtmaktan çok öte. Türkiye, süs bitkilerinde milyarlarca dolarlık ihracat yapabilecek potansiyele sahip” dedi.

Sektörün gelişimi için neler yapılmalı?

Süs bitkileri sektörünün katma değer ve istihdam oluşturma değeri yüksek olan, özelikle atıl işgücünün değerlendirilmesinde önde gelen sektörlerden biri olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Bu nedenle düşük faizli kredi veya değişik kaynaklardan hibeyle desteklenmesi gerekir” dedi.
Özellikle üretimde yüksek maliyetli girdi kullanımı ve satışlardaki yüksek katma değer vergisi (KDV) ile süs bitkileri ziraatinin tarımın diğer kollarından ayrı tutulduğunu belirten Bayraktar, şunları kaydetti:
“Süs bitkilerinin de bir tarımsal faaliyet olduğu gerçeğinden hareketle bu farklılıklar giderilmelidir.
Süs bitkisi üretiminde ileri teknoloji, yıl boyu kontrollü üretim ve topraksız tarım gibi modern üretim tekniklerinin kullanımı teşvik edilmeli, birim alandaki verimlilik, üretimde kalite, depolama tekniklerinin geliştirilmesi, raf ve vazo ömrünün artırılması konularında çalışmalar artırılmalıdır. Üretim konusunda özellikle doku kültürü laboratuvarlarının kurulması önemlidir.
Ülkemiz coğrafi konumu ve tarihsel bağları nedeniyle Avrupa, Rusya ve Ortadoğu ülkeleri pazarlarına kolayca açılabilecek ve ihracat yapabilecek durumdadır. Özellikle Asya ve Orta Doğu için kurak koşullara dayanıklı az bakım isteyen dayanıklı türlerin üretimine öncelik verilmelidir.
İhracatın artırılması amacı ile tanıtım, reklam faaliyetleri ve koordinasyonu sağlayacak güçlü bir dış pazarlama organizasyonunun oluşturulması zorunludur.
Süs bitkileri sektörü hızlı gelişen, istihdam düzeyi ve ihracat potansiyel yüksek gelecek vaadeden bir sektördür. Bu potansiyelin daha hızlı ilerlemesi ülkeye olan katma değerinin daha hızlı artırılabilmesi için; kamu araştırma-geliştirme kuruluşlarında süs bitkileri birimleri kurulmalı, özel sektör Ar-Ge kuruluşları yaygınlaştırılmalıdır.”

haberekonomi

Bekir ÇİVLEKOhttps://etarim.net
PAÜ Tavas Meslek Yüksekokulu Organik Tarım bölümünde öğrenim görmekteyim. Asıl ilgi alanım meyveciliktir. Mezun olduktan sonra organik meyve yetiştiriciliği konularında çalışmalar yapmak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

Son Haberler

İklim Değişikliğinin Hiç Şakası Olmadığını Gösteren 16 Çarpıcı Fotoğraf

Avustralya’da aylardır devam eden yangınlar şüphesiz ki iklim değişikliğinin bir sonucu ve iklim değişikliğinin hiç şakası yok! Şehirler sular altında...

Slime’ı çocuklarınızdan uzak tutun!

Çocukların dilinde slime hamuru olarak dolaşan bu oyuncak, içerisinde çok fazla kimyasal barındırıyor. Peki, içerisinde bu kadar kimyasal bulunduran...

Tansiyon için kullanılıyordu, faydasından çok zararı olduğu kanıtlandı

Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Abacı, "Limon veya sarımsak aldığımızda tansiyonumuzun düşeceğini düşünürsek, bir rahatlama...

Avustralya, 5 Bin Yabani Deveyi Öldürdü

Avustralya, geçtiğimiz senenin eylül ayında ormanlarında başlayan yangınla birlikte ülkenin yarısından çoğunu kaybetti. Geçtiğimiz haftalarda su kaynaklarını tükettiği gerekçesiyle...
- Advertisement -

NASA’dan Avustralya yangınıyla ilgili açıklama: Dünyayı saracak

NASA, Avustralya'daki orman yangınlarından yükselen ve stratosfere kadar ulaşan dumanların dünyanın çevresini sarmasının beklendiğini duyurdu. Avustralya'nın doğu kıyılarındaki orman yangınları...

Tarihte bilinen en sıcak 2. yıl 2019 oldu

2019 yılında El Nino kasırgası sıcaklığı biraz düşürse de genel olarak küresel sıcaklıklar geçtiğimiz yıl da artmaya devam etti....

Okunmalı !

İklim Değişikliğinin Hiç Şakası Olmadığını Gösteren 16 Çarpıcı Fotoğraf

Avustralya’da aylardır devam eden yangınlar şüphesiz ki iklim değişikliğinin...

Slime’ı çocuklarınızdan uzak tutun!

Çocukların dilinde slime hamuru olarak dolaşan bu oyuncak, içerisinde...
- Advertisement -

bunları da severek okuyabilirsinizİlgili İçerik
tavsiye edilir *bir dost*