Bireysel sulama ve makine ekipman desteklemesi müracaatları başladı

0
1000
Bireysel sulama ve makine ekipman desteklemesi müracaatları başladı ,tarımsal haber,tarımsal desteklemeler,tarımsal ekonomi,tarımsal hibe,tarımsal enflasyon
Bireysel sulama ve makine ekipman desteklemesi müracaatları başladı ,tarımsal haber,tarımsal desteklemeler,tarımsal ekonomi,tarımsal hibe,tarımsal enflasyon

SAMSUN – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında bireysel sulama makine ve ekipman alımlarının desteklenmesi müracaatları başladı. 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama makine ve ekipmanlarının, üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırmak için devletin makine ekipman desteğinde bulunduğunu dile getirdi. Güven, “Daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak zor şartlarda bedenen çalışan üreticilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerini düşürerek uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir seviyeye getirmek gibi hedefler gözeten bireysel sulama makine ve ekipman desteklemelerine müracaatlar 30.07.2013 tarihinde sona erecek.” dedi.

Yatırım konuları arasında tarla içi damla sulama sistemi kurulması, tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, lineer sistem yağmurlama sulama makinesi alınması, center pivot sistem yağmurlama makinesi alınması, tamburlu sistem yağmurlama sulama makinesi alınması, güneş enerjili sulama sistemleri kurulması bulunuyor.

Güven, tebliğ kapsamında kabul edilen proje başvurularında, hibeye esas mal alım tutarlarını şöyle açıkladı: “KDV hariç yüzde 50’sine hibe yoluyla destek veriliyor. Referans fiyatlar içinde kalmak şartıyla, hibeye esas mal alım tutarı gerçek kişiler için 100.000 TL, tüzel kişiler için 200.000 TL’yi geçemez.
Mal alım bedellerinin, bu miktarları aşması durumunda ise aşan kısım başvuru sahibi tarafından ayni katkı olarak karşılanır. Program kapsamında Samsun’da geçtiğimiz etaplarda bireysel sulama makine ekipman desteklemelerinde 24 çiftçiye 203.593 TL hibe desteği verilmiştir. Yatırımcılarımızın projelerini uygun bir şekilde hazırlayarak belirtilen tarihe kadar İl Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir. İl Müdürlüğümüzde bulunan İl proje yürütme birimimiz tarafından yatırımcılara teknik bilgi desteği sağlanmaktadır.

haber46

Bir Cevap Yazın