Bitki çayı tüketirken dikkat!

0
1076
çay

Uzmanlara göre, bir bitkinin sağladığı yararı diğer bir bitki bazen destekleyebiliyor, bazen de ters etki yapabiliyor.

Sökmen’in verdiği bilgiye göre, havaların soğumaya başladığı bu aylarda, vücudu hazır hale getirmek ve korunmak için alınması gereken önlemlerden biri de bitkisel çay tüketimi. İşte burada bitkisel çayları tüketirken bunların karışımlarına da dikkat edilmesi gerekiyor. Bir bitkinin sağladığı yararı diğer bitki bazen destekleyebiliyor, bazen de ters etki yaratabiliyor.

Yani bilinçsizce her şeyi karıştırarak tüketmek yanlış. Prof. Dr. Münevver Sökmen bu konuda bir de örnek verdi. Mesela ıhlamur gibi karaciğere etkili olan bir kimyasalı içeren ya da nefes açıcı etkisi olan bir kimyasalı içerenin yanına, onun etkisini azaltıcı başka bir bitkiyi yanlışlıkla kullanıldığında boş yere tüketilmiş oluyor.

Peki ne yapmak gerekiyor? Her şeyi birbirine karıştırıp tüketmek yerine özellikle reçetelerle ve miktarlarla verilen türleri kullanmak faydalı.

FAYDALI BİLGİLER

Bu konuda faydalı bilgiler de şöyle sıralandı:

– Özellikle eterik yağlarla etkin olan bitkileri hemen demleyip hemen tüketmek gerekiyor.

– Ihlamur ve zencefil gibi daha uzun süre kimyasal maddelerle ön plana çıkanları ise yaklaşık 10 dakika üstünü kapatarak bekletmekte fayda var.

– Karışımlar içinde de mesela kekikli karışımlarda ilk 5 dakikada tüketme, ıhlamurlu ya da zencefil gibi kök olanlarda yaklaşık 15 dakika bekletmenin hiçbir zararı yok.

– Bitkisel çayların çok tüketilmemesi gerekiyor.

– Sabah aç karnına olmamak üzere bu tür çayların sindirime çok büyük katkısı var. Sabah, öğlen ve akşam bir fincan tüketilmeli. Çok abartılı şekilde kullanmak bazı çayların ters etki yaratmasına da neden oluyor. Geri dönüşü olmayan hasarlar oluşabiliyor. Her şeyin fazlası zarar.

ÖRNEK KARIŞIM

Sonbaharda özellikle zencefil çaylarının tüketilmesi tavsiye ediliyor. Üç parça zencefil, beş tatlı kaşığı bal, limon suyu, bir tatlı kaşığı kuru kekik, bir avuç dolusu taze biberiye ile yarım litre su karışımından yapılacak çay bu mevsimde tüketilebilecek örnek karışımlı bitkisel çay.

Öncelikle suyu ısıtın fakat kaynatmadan önce zencefil ve biberiyeyi ekleyin. 5 dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzün, limon ve portakal suyunu ekleyin. Kaynatmadan çok az ısıtın ve balı ekleyin. Bu karışımdan günde 2-3 fincan tüketilmesi önerildi.

Bir Cevap Yazın