Bitki korumanın amacı

0
1375
mısır tarlası

Bitki korumanın amacı; ürünü hastalıkların, böceklerin, yabancı otların, ve benzeri zararlı organizmaların etkilerinden korumak,birim sahadan daha fazla ürün almak ve kaliteyi yükseltmektir. Günümüzde yaşadığımız çevreyi güzelleştirmek için kullanılan iç ve diş mekan süs bitkilerini de zararlı organizmaların zararlı etkilerinden korumak için entegre mücadele yapılmaktadır.

Ülkemizde bitki ve bitkisel ürünlerde zararlı etmenlerin bir yılda %30-35 civarında ürün kaybına neden olduğu tahmin edilmektedir. Zirai mücadele ile bu zararların önlenmesi ve verimin artırılması mümkündür.

Bitki korumada uygulamalar koruyucu olarak yapılmalıdır. Zararlı etmenler ortaya çıkmadan kimyasal mücadele dışı önlemler alınması çevre kirliliği açısından önemlidir. Ancak bitki koruma çalışmalarında kimyasal mücadele yöntemi genellikle zorunlu olmaktadır.

Günümüzde kimyasal ilaçlama yapmadan bazı ürünlerden ürün almak mümkün değildir.
Tarımsal savaşta kullanılan ilaçların NE KADAR NE ŞEKİLDE ve NE ZAMAN uygulanması gerektiğinin iyi bilinmesi ve bu ilaçlarının olumsuz etkilerinden korunmak için de bilinçli bir tarımsal savaşa gerek vardır

Bir Cevap Yazın