Bitkisel üretimde biyolojik mücadeleye destek

0
1105
Bitkisel üretimde biyolojik mücadeleye destek ,tarımsal haber,tarım haberleri,tarımsal destek,tarımsal ekonomi,tarımsal gıda,tarımsal kredi,tarımsal kalkınma,tarımsal finans,
Bitkisel üretimde biyolojik mücadeleye destek ,tarımsal haber,tarım haberleri,tarımsal destek,tarımsal ekonomi,tarımsal gıda,tarımsal kredi,tarımsal kalkınma,tarımsal finans,

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, biyolojik ve biyoteknik mücadele için, çiftçilere, örtüaltında paket mücadelede dekar başına 430 lira, açık alanda paket mücadelede dekar başına 60 lira destek verecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, biyolojik ve biyoteknik mücadele için, çiftçilere, örtüaltında paket mücadelede dekar başına 430 lira, açık alanda paket mücadelede dekar başına 60 lira destek verecek.

Bakanlık tarafından, “Bitkisel Üretimde Biyolojik veya Biyoteknik Mücadele Destekleme Ödemesi Uygulama Tebliği” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğde, bitkisel üretimde kimyasal mücadele yerine alternatif mücadele tekniklerinin uygulanmasıyla kimyasal ilaç kullanımının azaltılması, insan sağlığının ve doğal dengenin korunması amacıyla biyolojik ve/veya biyoteknik mücadele yapan üreticilere destekleme ödemesi yapılmasına ilişkin usul ve esasları düzenlendi.

Buna göre, Bakanlık, biyolojik ve biyoteknik mücadele için, çiftçilere, örtüaltında paket mücadelede dekar başına 430 lira, açık alanda paket mücadelede dekar başına 60 lira destek verecek.

Dekar başına biyolojik mücadele destek miktarları, örtüaltındaki domates, biber, patlıcan, hıyar ve kabak için 330 lira, turunçgil için 30 lira, nar için 30 lira olarak belirlendi.

Biyoteknik mücadelede ise örtüaltındaki domates, biber, patlıcan, hıyar ve kabak üretiminde feromon ve tuzak için dekar başına 100 lira, turunçgil üretiminde feromon ve tuzak için 30 lira, yalnızca feromon için 20 lira, açıkta domates, elma, bağ ve kayısı için dekar başına 30 lira, zeytin için 15 lira destek verilecek.

Açık alanda turunçgilde Akdeniz meyve sineğine karşı feromon+tuzak kullanımı için tahsis edilen 30 lira/dekar desteklemeden, tuzak kutusunun en az 5 yıl kullanma ömrü bulunmasından dolayı daha önceden tuzak kutusu olup da sadece feromon kullanan üreticilere 20 lira/dekar, olacak şekilde destekleme ödemesi yapılacak.

Üreticiye yapılacak destekleme ödemesi miktarı, üreticinin biyolojik ve/veya biyoteknik mücadele amacıyla yaptığı harcamaları gösteren fatura bedelinin, mücadele yaptığı toplam alanına bölünmesiyle elde edilecek olan dekara maliyetini geçmeyecek.

Biyolojik ve/veya biyoteknik mücadele yapan üreticilerin ürün bazında son başvuru tarihleri kayısı için 28 Haziran, elma ve bağ için 29 Ağustos, açıkta domates ve zeytin için 30 Eylül, turunçgil ve nar için 31 Ekim, örtüaltı için 31 Aralık olarak belirlendi.

Destekleme ödemesi için aranan şartlar şöyle:

“Çiftçinin, örtüaltı üretim yerinin, Örtüaltı Kayıt Sistemi’nde, açık alanda üretim yerinin Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kayıtlı olması, biyolojik ve/veya biyoteknik mücadelede kullandığı bitki koruma ürününe ait faturaya sahip olması, Üretici Kayıt Defteri kayıtlarını tutması, destekleme başvurusunda bulunulacak alanda tüm bitki koruma faaliyetlerini Bakanlık tarafından belirlenen entegre mücadele prensiplerine göre gerçekleştirmiş olması, örtüaltında faydalı böcek kullanan üreticilerin seralarında giriş ve havalandırma açıklıklarının tül ile kapatılmış olması, üreticilerin zeytinde zeytin sineğine karşı biyoteknik mücadelede ruhsatlı olan feromon+tuzak desteğinden yararlanabilmeleri için bireysel olarak en az 60 dekar zeytinlik alanda biyoteknik mücadele yaptığını beyan etmesi veya toplam 60 dekar ve üstü olacak şekilde birleşen üreticilerin ortak başvuru yapması ve başvuru yapılan alanda tüm üreticilerin uygulama yapması, ilgili dilekçe ile il veya ilçe müdürlüğüne başvurması gerekiyor.”

Desteklemelerden kamu kurum ve kuruluşları yararlanamayacak. Biyolojik ve biyoteknik mücadele desteklemelerinden yararlanmak için başvuran üreticilerin ürünlerinde maksimum kalıntı limiti değerlerinin üstünde pestisit kalıntısı tespit edilirse bu üreticiler desteklemelerden men edilecek.

haber365

Bir Cevap Yazın