Bitlis’te “Ekonomik Yatırımlar Tanıtım Toplantısı” Yapıldı

0
962
Bitlis'te "Ekonomik Yatırımlar Tanıtım Toplantısı" Yapıldı

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında “Ekonomik Yatırımlar Tanıtım Toplantısı” düzenlendi.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında “Ekonomik Yatırımlar Tanıtım Toplantısı” düzenlendi.

Belediye Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantı konuşan Vali Veysel Yurdakul, özellikle kentte proje üretim kapasitesini geliştirmek, daha etkin, daha verimli, daha sürdürülebilir bir yönetim modeliyle üreticilerle buluşmak ve var olan kapasiteyi doldurmak için çaba içinde olduklarını söyledi.

Bitlis ili Avrupa Birliği Projeleri Merkezi’ni oluşturmaya çalıştıklarını kaydeden Yurdakul, şöyle konuştu:

“Bu proje merkezi, belediye, il müdürlükleri ve tarım sektörüne hizmet veren bütün oluşumlarla hareket edip, ilimizden daha fazla proje üretmeyi hedefleyen bir oluşum. Bugün itibariyle bir çağrıda bulunarak, özel bir görüşme yapmak istedik. İlimizde üretilen tarımsal ürünlerin işlenmesi, geliştirilmesi, pazarlanması, bunun katma değerinin dolayısıyla birim bedellerinin, fiyatlarının yükselmesi adına yapılacak olan bir çağrıyı tartışmak, sizleri bilgilendirmek ve sorularınızı almak üzere bir araya geldik.”

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz ise, programın öncelikli amacının, kırsal alanda yaşayan çiftçi ve üreticilerin, ürettiği ürünleri işleyerek paketlenmesi, depolanması ve çiftçilerin bu sektörden daha fazla gelir elde etmesi olduğunu söyledi.

Kentte süt, et, sebze, meyve, patates ve bal üretimlerinin çok önemli bir noktada olduğunu kaydeden Korkmaz, şunları ifade etti:

“Bu önemli potansiyeli program kapsamında işleyip değerlendirerek, kırsal alanda yaşayan vatandaşa daha fazla katma değer yaratarak, gelir elde etmeleri amacımızdır. Yani tarımsal üretim, tarımsal sanayi entegrasyonunun sağlanmasıdır. Çiftçimiz ürettiği sütü işleyip, paketlemedikten sonra o üretimin pek bir anlamı kalmıyor. Önemli olan o üretimden çiftçinin hanesine para girmesidir. Bu program kapsamında daha çok küçük ve orta ölçekli işletmeler desteklenmektedir.”

Toplantıda katılımcılar Vali Yurdakul ve Korkmaz’a, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı hakkında sorular sordu.

Kaynak:tzymb.org.tr

Bir Cevap Yazın