Biyolojik mücadele desteklemelerinde son başvuru tarihi 8 Nisan

0
1209

biyolojik mücadeleÖrtü altı bitkisel üretimde 2011 yılı biyolojik ve biyoteknolojik mücadele desteklemelerinden yararlanmak isteyen üreticilerin, başvurularını 8 Nisan’a kadar yapması gerektiği bildirildi.

Manavgat Tarım İlçe Müdürü Hakan Eski, örtü altı bitkisel üretimde biyolojik ve biyoteknolojik mücadele yapan üreticilere destekleme ödemesine dair tebliğin, Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Bakanlığın örtü altı bitkisel üretiminde biyolojik mücadele için dekar başı 30 lira ile 200 lira arasında destekleme yardımı yaptığı bilgisini veren Eski, 8 Nisan sonrası yapılan başvuruların geçersiz sayılacağını kaydetti. Eski, yapılacak destekleme rakamlarını şöyle açıkladı:

“Bakanlığımız örtü altı üretimde biyolojik ve biyoteknolojik mücadelede dekar başı 30 ile 200 lira arası destekleme yapıyor. Başvurular, en son 8 Nisan’da sona eriyor. Bu tarihten sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecek. Biyolojik mücadelede tül kullananlara dekar başı 70 lira. Zaralı böcekleri bitkiden uzaklaştıran feromon (koku) ve tuzak (yapıştırıcı) için 30 lira. Tekniğe uygun olarak faydalı böcek salımına 100 lira. Tül, feromon ve tuzak kullananlara 100 lira. Feromon, tuzak ve tekniğe uygun faydalı böcek salımı yapanlara 130 lira. Tül ve tekniğe uygun böcek salımı yapanlara 170 lira. Tül, feromon tuzağı ve tekniğe uygun faydalı böcek salımı yapanlara dekar başı 200 lira destekleme yapılacak.”
Manavgat Tarım İlçe Müdürü Hakan Eski, domateste tuta zararlısıyla mücadelede, çevre dostu böcek cezbedicileri, böcek kaçırıcıları, biyolojik mücadele etmenleri, tuzak ve feromonların kullanılmasını önerdi. Eski, devletin tuta zararlısıyla mücadelede, çiftçiye 30 lira ile 300 lira arasında destekleme yaptığını kaydetti.
(Cihan)

Bir Cevap Yazın