BİYOM, Türkiye’nin Tohum Üretiminde Dışa Bağımlılığı Azaltacak

0
1116

tohumAvrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM)’nin yaygınlaştırılması projesi kapsamında Denizli ABİGEM ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ)’nin ortaklaşa geliştirerek araştırma merkezi haline getirdiği, Bitki Genetiği ve Tarımsal Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİYOM) düzenlenen törenle açıldı.

Açılış törenine Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Denizli Valisi Yavuz Erkmen, AK Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Paü Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Necdet Özer, sivil toplum örgütleri başkanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Paü Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, açılış töreninde yaptığı konuşmada, BİYOM’un Türkiye’de tarımsal üretimde kullanılan tohumluk ve fidan gibi çoğaltma materyalleri açısından dışa bağımlılığı azaltmak üzere, Ar-Ge faaliyetlerinin yapılması için kurulduğunu söyledi. Bağcı, “Yaklaşık 1,3 milyon liraya mal olan BİYOM kompleksinde Bitki Biyoteknolojisi ve Moleküler çalışmaların yapılabileceği 350 metrekarelik laboratuvar binası, 750 metrekarelik uygulamalı biyoloji laboratuvarı ve serası, damızlık meyve ve bağ bitkileri koleksiyonu ve uygulama parselleri mevcuttur. Şu anda merkezde önemli sebze türlerinde yeni çeşitlerin geliştirilmesi konusunda 7 proje devam etmektedir. Projeler ABİGEM, TÜBİTAK ve Paü tarafından desteklenmektedir.” dedi.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da ABİGEM’lerin çok önemli görevler yerine getirdiğini vurgulayarak, “Bu tür tesisler, Türkiye’nin tarımı açısından çok önemli. Konya büyüklüğünde bir ülke olan Hollanda’nın tarım ürünleri ihracatı 52 milyar dolar. Türkiye, ekilebilir arazi açısından dünya dokuzuncusu. Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatına baktığımızda 11 milyar dolar. Demek ki kat edeceğimiz çok mesafe var. Tarımı, teknoloji ve bilimle birleştiremezsek buralarda kalırız. İşte üniversitelerimiz bunu yapacaklar ve bunun bir adımını da burada gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu. Devlet Bakanı Kavaf ise idare olarak kendilerine düşen görevin, bu tür tesisler için finansman desteği sağlamak olduğunu ve bu görevi yerine getirdiklerini belirterek, “Şehirleri marka yapan, üniversiteler ve spor takımlarıdır. Üniversitemiz de bu görevi gururla yerine getiriyor. Bir yıl gibi sürede bu birimin açılışa hazır hale gelmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum.” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından, Bitki Genetiği ve Tarımsal Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi; Bakan Kavaf, Vali Erkmen, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve diğer protokol üyeleri tarafından açıldı. Bakan Kavaf ve protokol üyeleri, laboratuvar ve seralarda incelemelerde bulunarak, yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Kaynak: Haberler

Bir Cevap Yazın