Şifa Kaynağı Böğürtlen

0
1108

Diğer İsimleri: Tilki üzümü, diken çileği, karamanca, ağaç çileği, sultan böğürtleni, diken dutu

Ülkemizde; Ege, Akdeniz, Karadeniz, Marmara ve Güney Anadolu bölgelerinde yabani olarak orman içlerinde, yol kenarlarında, bağ ve bahçelerde yetişir. 2-3 m. büyüklüğündedir. Çalı cinsi dikenli yaprakları, sert, beş parçacıklı, bileşik yaprak halinde ve oval biçimdedir. Yaprağının üst yzü parlak, altı mat ve tüylüdür. Haziran ve Temmuz aylarında beyaz, kırmızı ve pembe renkde açan çiçekleri şemsiye biçimindedir. Meyveleri yaz sonunda olgunlaşır. Önce kırmızı daha sonra siyah renk alır. Ekşimsi tadı vardır. Duta benzer. Çok yıllık bir bitkidir.

Kullanılan Kısmı: Bitkinin tamamı

Etkisi:
İdrar söktürmeye, ayak şişliğini indirmeye, kanı temizlemeye, ishali kesmeye, şekeri düşürmeye, gribe, soğuk algınlığı ve anjine, vücuda dinçlik vermeye, boğaz ağrılarına, ağız yarasına, diş eti kanamalarına, ateş düşürmeye, harici yaralara, gözleri kuvvetlendirmeye, böbrek ve idrar yolalrı taş, kum ve iltihablarına, rahim akıntısına, adet zorluğuna, adet kanamalarını düzene sokmaya, tansiyonu düşürmeye, sinirleri yatıştırmaya ve uykusuzluğa iyi gelir.

Kullanılışı: Kökü, yaprakları ve çiçeği kaynatılıp suyu içilir. Yaprakları kurutulduktan sonra toz haline getirilip sulu yaraların üzerine dökülür. Meyveleri taze olarak yenir. Kaynatılarak şurubu içilir. Kompostosu ve reçeli yapılır. Çiçekleri dövülerek bala karıştırılarak yenir.

NOT: Yaprakları taze olarak toplanıp gölgede kurutularak kullanılır.

Bir Cevap Yazın