Bolu’da 190 kuş ve 20 endemik bitki türü tespit edildi

0
893
Bolu’da 190 kuş ve 20 endemik bitki türü tespit edildi

 BOLU (CİHAN)- Bolu’nun Yeniçağa ilçesinde bulunan ‘Yeniçağa Gölü’nde sürdürülen proje sonunda ilde 190 kuş ve 20 endemik bitki türü tespit edildi.

Yaklaşık 3 yıl önce Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Orman ve Su İşleri Bakanlığı Sulak Alanlar Daire Başkanlığı ve Yeniçağa Belediyesi’nin Uluslararası RAMSAR sözleşmesi çerçevesinde ortaklaşa yürüttüğü projede sona gelindi. Proje kapsamında, Türkiye’nin 137 sulak alanından biri seçilen ve pilot bölge olarak çalışmalara başlanan gölde kurulan ölçüm istasyonları sayesinde hayvanlar ile bitkilerin ekolojik yaşamları incelendi. Bu çalışmalar neticesinde gölde 190’ın üzerinde kuş ve 20’in üzerinde endemik bitki türü tespit edildi.

Belirlenen kuşların ve yaban hayatının fotoğrafları ise açılışı yapılan ‘Kuş İstasyonu’nda sergilendi. Serginin açılışına Orman ve Su İşleri Bakanlığı Hassas Alanlar Daire Başkanlığı Alan Yönetimi Şube Müdürü Dr. Fatma Kurt, GIZ Türkiye Direktörü Dr. Gülay Yaşın, Proje Sorumlusu Çağrı Muluk, Belediye Başkanı Ahmet Kızıltan, meclis üyeleri, mahalle ve köy muhtarları, belediye personeli ve ilçe halkı katıldı.

Açılışta konuşan Yeniçağa Belediye Başkanı Ahmet Kızıltan, projede ve kuş istasyonunun açılışında emeği geçen başta Orman Su İşleri Bakanlığı ve Alman GIZ Ajansı’na olmak üzere herkese teşekkür etti ve Dr. Gülay Yaşın ile Dr. Fatma Kurt’a teşekkür plaketi verdi.

Dr. Gülay Yaşın da projedeki desteklerinden dolayı Başkan Ahmet Kızıltan’a teşekkür plaketi verdi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından sergi gelen misafirler tarafından ziyaret edildi. CİHAN

Kaynak: Haberler

Bir Cevap Yazın