Bolu’da Su Ürünlerinde Limit Altı Satışa Geçit Yok

0
20259
Bolu'da Su Ürünlerinde Limit Altı Satışa Geçit Yok
Bolu'da Su Ürünlerinde Limit Altı Satışa Geçit Yok

Bolu’da 11.03.2019 tarihinde duyarlı vatandaşlar tarafından Büyük Pazar Yerinde (Stadyum Güneyi) limit altı boyda su ürünleri satışı yapıldığına dair ihbarda bulunulmuştur.

İhbar vakit kaybedilmeden değerlendirilerek İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol Görevlileri ve Bolu Belediyesi Zabıta Ekipleri ile birlikte ortaklaşa denetimde Pazar yerindeki balıkçılarımız tek tek denetlenmiş ve balıkların boy ölçümleri yapılmıştır.

1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu, ilgili Yönetmelik ve 4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ hükümlerinde belirtilen limitlerin altında satış yaptığı belirlenen 1 adet su ürünleri perakende satış yerine 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu gereğince idari para cezası uygulanmış ve 29 kg İstavrit ve 8 kg Barbunya balığına el konularak Milli Emlak Müdürlüğüne teslim edilmiştir.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürü Sn. İzzet MURAT;
“Her zaman söylediğimiz gibi Tarım ve Orman Bakanlığı olarak hedefimiz sürdürülebilir balıkçılık. Gelecek nesillerinde doğal zenginliğimiz olan su ürünlerinden faydalanabilmesi için en az bir defa üreme şansı verilmeli ve bilimsel araştırmalar sonucu oluşturulan su ürünleri yasal avlanabilir asgari boy ölçülerine uyulması gerekmektedir. İl Müdürlüğümüz olarak gerek iç su balıklarının avcılığının denetlenmesi, gerekse su ürünleri perakende satış yerlerinde deniz balıklarının denetimlerini aralıksız olarak devam ettirmekteyiz. En iyi denetçinin vatandaşın kendisi olduğu bilinciyle vatandaşlarımızın balık satın alırken boy limitlerine dikkat etmeleri ve herhangi bir olumsuz durumda ALO GIDA 174 hattına şikayette bulunmalarını önemle arz ederiz” dedi.

Bolu'da Su Ürünlerinde Limit Altı Satışa Geçit Yok
Su ürünleri boy ve ağırlık yasakları

Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın