Bu 3 Soru Adayları Şaşırttı

0
928
KPSS ile yerlesen adaylar ne yapacak
KPSS ile yerlesen adaylar ne yapacak

2013 KPSS’de Bu 3 Soru Adayları Şaşırttı.Sınavın genel yetenek kısmında adaylara siber saldırılara yönelik 3 soru yöneltilmesi dikkat çekti.

2013 KPSS’de Bu 3 Soru Adayları Şaşırttı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından öğretmenlik ve kamudaki A grubu kadrolar için 6-7 Temmuz tarihlerinde düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’nın ilk oturumu sona erdi. Sınavın genel yetenek kısmında adaylara siber saldırılara yönelik 3 soru yöneltilmesi dikkat çekti.
ÖSYM tarafından 6-7 Temmuz günlerinde düzenlenen 2013-KPSS A grubu ve öğretmenlik sınavının ilk oturumu bu sabah saat 9.30’da başladı. Adaylara, genel kültür ve genel yetenek testlerinden oluşan 120 soru yöneltildi. Genel kültür kısmında yer alan 3 paragraf sorusu, son zamanlarda bazı hacker grupları tarafından Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve ÖSYM gibi kritik kuruluşlara siber saldırılar düzenlenmesini akıllara getirdi.
Adaylar, ‘siber saldırı’nın ne olduğu, nasıl yapıldığı ve ne gibi önlemlerin alınması gerektiğine yönelik bilgiler verilen paragraf üzerinden 3 soru cevapladı. Siber saldırının yapılabilmesi için birkaç yüz kişilik internet kullanıcısı ve internet ağının yeterli olduğu belirtilen paragrafta, söz konusu saldırıların küçük maliyetlerle klasik bir savaşın yarattığı yıkımı çok kısa sürelerde meydana getirebileceğine dikkat çekildi.
Çözüm önerisi olarak en kısa sürede Uluslararası Savaş Hukuku’nun siber tehditler de dikkate alınarak güncellenmesi gerektiği vurgulandı.

haber46

Bir Cevap Yazın