Bu balığın tanesi 100 lira

0
1503
Bu balığın tanesi 100 lira

Kırmızı pullu alabalıkların tanesi yaklaşık 100 liradan alıcı buluyor.

Ağrı’nın Taşlıçay ve Doğubayazıt ilçeleri arasındaki 3 bin rakımlı Sinek Yaylası’ndan geçen derelerde yetişen ve bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan kırmızı pullu alabalıkların tanesi 80 ile 100 lira arasında değişen fiyatlarda satılıyor.
Bölgede 10 yıldır kırmızı pullu alabalık işi yapan bir vatandaşın verdiği bilgiye göre, kırmızı pullu alabalık için Türkiye’nin dört bir tarafından sipariş alınıyor.

Advertisement

Taşlıçay ve Doğubayazıt ilçelerindeki 3 bin metre rakıma sahip Sinek Yaylası’ndan geçen derelerde ve kayalıkların arasında yetişen bu balıkların avlanması da çok zor. Bölgede avcılar, bir gün boyunca sadece 5 veya 10 tane yakalayabiliyor. Avlanan bu balıklar donduruluyor ve sipariş üzerine satılıyor.

Sıfırın altında sıcaklığa sahip akarsularda yaşayan bu balıkların sıradan yöntemlerle avlanılamayacağı belirtiliyor. Genellikle taşlık ve kayalıklardan geçen akarsularda yaşayan bu balığın avlanılmasının sabır işi olduğu söyleniyor.

Kırık çıkıklar, mide ağrıları gibi birçok hastalığa iyi gelen balıklar Ağrı’da 3 bin rakımlı suda yetiştikleri için diğer illerde yetişenlerden farklı ve daha değerli olduğu dile getiriliyor.

Özellikle yanlış kaynamış kemikler için birebir olduğu söylenen kırmızı pullu alabalıkları, mide rahatsızlıkları olanlar canlı yutuyor. Yutulabilecek boyuttaki balıklar 50 ile 60 liradan satılıyor.

Kaynak: Büyüyen Türkiye

Bir Cevap Yazın